| LaGGeR1990 a întrebat:

Ajutor!
Astazi am desfacut pc sa-l curat de praf si am vrut sa-i schimb cooleru. Cand am scos cooleru a iesit cu tot cu precessor. Nu am mai patit asa ceva, am cautat pe net solutia si in final l-am dezlipit de pe cooler. Am pus processoru la loc dar m-am cam chiniut ca nu intra in gauri ca alta data. Intr-un final l-am pus, am scos cooleru nou nout cu pasta deja pusa pe el si l-am pus. Cand am pornit pc am observat ca mergea cam greu. Am intrat in properties si scria la RAM : 4.00 GB (2.00 GB usable). Am cautat online dar nu am gasit nimic. Va rog ajutati-ma.

Dau FUNDA pentru cel mai rapid raspuns.

3 răspunsuri:
| Nelu62 a răspuns:

Windowsul face repartizarea ramilor pe care ii ai afisati (e pentru vista dar e acelasi lucru cu Win.7):
http://support2.microsoft.com/kb/929605
Daca vrei mai mult:
http://dan-blog.ro/......bit/page/6

| T4zu a răspuns:

Salut. Uite cum sta treaba, CPU intra intr-un singur mod, fara a fi fortat. Ai griji sa il fi pus corect si sa faca contact toti pinii, prima data desfaci siguranta de la placa de baza (clemele acelea), pe urma pui CPU-ul la locul lui, pe urma pui iar siguranta.
Daca pasta termoconductoare este tare, acum trebuie sa o schimbi, deoarece nu mai face contact termic bun si CPU se incalzeste foartea rapid, astfel pot aparea errori sau in cel mai rau caz sa se arda (asta daca nu are sistem de urgenta).
Dupa ce te-ai asigurat ca pasta este inca buna si CPU este la locul lui, incearca sa scoti si memoria RAM si bag-o iar exact asa cum a fost pana acum.
Vezi sa nu fi indoit pini de la CPU, unele modele au pini, daca i-ai indoit sunt extrem de greu de indreptat, si se rup extrem de usor.
Sper ca te-am ajutat.

| LaGGeR1990 explică:

Stiu ce vrei sa spui, stiu cum trebuie pus CPU si l-am pus corect.