| LaGGeR1990 a întrebat:

Ajutor!

Astazi am desfacut pc sa-l curat de praf si am vrut sa-i schimb cooleru. Cand am scos cooleru a iesit cu tot cu precessor. Nu am mai patit asa ceva, am cautat pe net solutia si in final l-am dezlipit de pe cooler. Am pus processoru la loc si am pus cooleru nou nout cu pasta deja pusa pe el, pe CPU. Cand am pornit pc am observat ca mergea cam greu. Am intrat in properties si scria la RAM : 4.00 GB (2.00 GB usable). Am cautat online dar nu am gasit nimic. Va rog ajutati-ma.

Dau FUNDA pentru cel mai rapid raspuns.

1 răspuns:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Cand ai scos cooler-ul a ramas procesorul lipit de el, il cureti de vechea pasta si-l montezi. E mai greu pana il desfaci de pe acea pasta, il tragi intr-o parte (vezi si tu etc). La montaj trebuie sa misti o chestie de la soket (tija), prima varianta in care asezi procesorul in locasul lui, iar cea de-a doua in care misti acea clema si strange pini de la el. Dupa aceea pune pasta pe el si cooler-ul! Cam atat, sa nu uiti sa alimentezi cooler-ul la pinul de pe placa de baza!
La procesor sunt doua variante a)merge; b)nu merge
https://www.youtube.com/watch?v=LmeC3_s_MvM