| sweetys a întrebat:

Ajutor! calculatorul meu e plin de virusi si nu merge sa instalez/dezinstelez nimic, nu am avut un antivirus instalat fiindca pc e foarte vechi, am incercat si cu antivirusi online si nu merge sa deschid site-urile. Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat. Daca folosesc TeamViewer poate persoana de la celalalt pc cu care sunt conectat sa-mi scaneze pc-ul cu antivirusul lui, sau trebuie neaparat sa am eu instalat antivirus? Altceva ce as putea sa fac ca sa scap de virusi in afara de formatare si scanare.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Incearca sa faci o scanare cu malwarebytes http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Malwarebytes-Anti-Malware.shtml
daca nu reusesti in windows normal, incearca sa instalezi si sa scanezi in "Safe Mode" (cand deschizi calculatorul, inainte de a incarca windows-ul apesi F8 si selectezi "Safe Mode")

8 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Nu merge faza cu teamviewer cu antivirusul din calculatorul altuia. iti recomand sa folosesti utilitare de dezinfectie. cele mai bune sunt http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ si http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml

| sweetys explică (pentru al3xander):

Kaspersky merge instalat dar la sfarsit imi apare ca instalarea s-a incheiat prematur fiindca a aparut o eroare, am incercat si cu o versiune mai veche si tot la fel face. ca sa ii fac?

| alinaalin955 a răspuns:

Scaneaza cu acest program
http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Dr-WEB-CureIt.shtml
Cel mai bine este sa reinstalezi sistemul de operare.

| razvanrux a răspuns:

Ai un cd cu instalare windows?
Daca ai, intri pe boot menu si alege sa booteze de pe cd. Din pacate o sa se stearga, dar copii tot ce ai pe calculator pe un stic si sticul il scanezi cu un alt antivirus de pe alt calculator!
Iti vei reinstala windows-ul! Acest lucru nu merg la toate calculatoarele, deci, mult noroc!

| AlexPreda1994 a răspuns:

Ai putea sa schimbi windoesul si tot ce ai in PC va fi sters. funda big grin

| sweetys explică (pentru AlexPreda1994):

Ideea e ca nu-mi convine sa pierd ce am in pc

| VldVld a răspuns:

Fai iar windows, singura solutie sigura.

| Bordas_Mark_1982 a răspuns:

Salut. Daca ai Windows 7 ai putea sa dai un recovery sau asa ceva pe o alta zi cand mergea bine pcul sau o reinstalare de windows pe un alt hard, imprumuti de la cineva si pui windows pe ala si bootezi de pe hardul imprumutat, pui antivirus si scanezi hardul vechi