| XtremeCapitain a întrebat:

Ajutor. Când dau wifi speed test pe net, imi arata ca am viteza de download de 5. 5mbps si cand intru pe aplicația Wifi Analizer imi arata ca am 65mbps însă eu când descarc chestii merge în mxim 600kbps
De ce? Am eu netul prost sau ce?

Apropo routeru meu e setat pe 2. 4ghz. Daca il setez pe 5ghz o sa am viteza da net mai mare?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

1 B(yte) = 8 b(its).

Asadar, download 5.5 Mbps = 5.5/8 MBps = 0. 6875 MBps = 704 KBps.

Ce 65 Mbps nu sunt cumva viteza maxima a placii de retea?

Daca setezi router pe 5 GHz trebuie sa stie si echipamentele care se conecteaza la el de 5 GHz, altfel nu va fi nimic diferit. Eventual, daca dezactivezi 2.4 GHz, vei constata ca nu ti se mai conecteaza echipamentele care nu suporta 5 GHz.

1 răspuns:
| XtremeCapitain explică:

Da daca schimb pe 5 ghz o sa am viteză mai mare? Că eu vreau sa îl pun pe 5 când descarc jocuri și pe 2.4 deafult