| xkiler007 a întrebat:

Ajutor ce este VPS VDS?

4 răspunsuri:
| eudoareuu a răspuns:

Un VPS (virtual private server) este o metoda de virtualizare care permite partitionarea unui singur server in mai multe servere in asa fel incat fiecare din serverele virtuale sa poata sustine propriile procese. Pe fiecare VPS poate fi instalat un sistem de operare propriu cu propriile resurse dedicate. In concluzie, un VPS este un server dedicat virtual independent.

VDS-ul este un server virtual cu resurse garantate, kernel propriu si hardware virtualizat privat: o placa de retea, unitate de stocare, placa video, etc. Apare si se comporta la fel ca un server dedicat, dar de fapt este o masina virtuala de pe un nod care serveste mai multe servere virtuale.
Este cea mai buna alegere pentru cei care au nevoie de un website personalizat sau cu foarte multe vizite, ce nu poate fi gazduit pe solutiile de tip "shared", dar totusi nu isi permit sau nu au nevoie de un server dedicat
scump.

Pa, pa.

| xkiler007 explică (pentru eudoareuu):

Mersy

| CannonGarza a răspuns:

Personal, îmi place mult mai mult VPS!

| CannonGarza a răspuns:

VPS este cea mai buna metoda de wordpress host( https://ultahost.com/ro/gazduire-wordpress ). Doar ca aceasta este opinia mea, si sunt de acord ca aceste servere nu pot satisface toate necesitatile pentru hostarea unui website. Totusi raman la ideea ca llanurile VPS sunt considerate cele mai bune optiuni de upgrade la solutiile de hosting shared, datorita controlului, autonomiei, fiabilitatii, scalabilitatii si performantei sporite.De asemenea un alt avantaj este ca sunt la un pret mai redus, comparativ cu alte tipuri de servicii de hosting.