| Xname a întrebat:

Ajutor! Nu imi mai merge sunetul! Am o placa audio Realtek HD Audio integrata in placa de baza Asus P5KPL/EPU pe un calculator performant recent cumparat (in jurul la 1-2 luni). Primul Windows pe care l-am instalat a fost un Windows xp SP2 la care tot asa nu imi mergea sunetul, desi reinstalam si dezinstalam driverul de sunet de N ori. Apoi mi-am reinstalat windowsul, cu Windows XP Sp3 la care surpriza! imi mergea sunetul. Mi-a mers timp de vreo 2-3 saptamani iar azi, s-a oprit din nou. Am gasit ceva pe softpedia, la o intrebare a altui utilizator caruia tot asa nu ii mai mergea sunetul, ca daca placa e HD(High Definition) o sa aiba probleme cu WinDows Xp Sp3 sau Sp2.Asa,dupa ce s-a oprit astazi, am intrat in my Computer-Properties-Hardware-Device Manager-si am dat disable si apoi enable la driverul audio (asa cum vazusem tot pe site). Mi-a mai mers 30 min-1 h si acum din nou s-a oprit (WTF?) am incercat iar varianta cu device manager insa nu merge. Am apelat din nou la cd-ul cu placa de baza, instaland driverul audio, imi spune ca s-a instalat, ca nu e nici-o problema, nu imi arata nici-un semn al exclamarii acolo la drivere insa nu aud nimic. { Nu vreau raspunsuri gen : ai incercat sa scoti de pe mute ca nu e asta }. Va rog frumos sa ma ajutati, ce sa fac? Sa instalez windowsul iar?

Multumesc anticipat si scuzati-ma pentru intrebarea cam lunga!

Răspuns Câştigător
| luckyluke a răspuns:

Mai incearca cu windowsul. Daca ai posibilitatea, "ia" un vista sau un 7, ca alea au cam toate driverele si softurile integrate in ele. Eu, de exemplu, nu mai instalez placa de baza dupa ce bag win, ca e deja instalat tot : audio, video, lan, etc.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact problema asta o am si eu... Ce se poate face stie cineva? La naiba in Realtek...Imi cumpar placa noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care spuneai ca ai problema cu placa de sunet realtek. da-mi add si ti-o fac eu ai placa de sunet la fel ca a mea nu este de la windows stai linistit nu o inst u cum trebuie SKYL_NO1 este id meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man mai bine mergi la primul magazin (pc) si iti iei la 40 lei o placa audio 5. 1 nu tocmai beton* dar acceptabila si stii ca nu mai iti bati capul cu acea placa! Eu am problema asta de 2 zile si deja m-a ia toti dracii... dar in cel mai scurt timp am sa fac asa cum te-am sfatuit si pe tine!

| roby.robert a răspuns:

Io nu cred ca ar conta c windows pui. daca zici ca l-ai instala si ai si driverul instalat si nu-i cu semnul intrebarii...sa fie placa de baza poate.nu am mai auzit asa ceva