| AnonymousMLG a întrebat:

Ajutor!
PC-ul mi se stinge dupa 5 minute dupa ce lansez un joc!
chiar daca am rezolutia pe 1024x768
Cand stau pe el normal nu se intampla nimic.

6 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Supraincalzirea procesorului/placii video, schimba pasta termoconductoare, curata radiatoarele de praf si vezi daca se mai stinge, stingerea are loc datorita temperaturilor mari, e o forma de protectie a pc-ului

| AnonymousMLG explică (pentru DaniTDCI):

Daca deschid geamul de la camera merge? =]

| octav005 a răspuns:

Poate e placa video bulita. s-au nu m-ai are pasta

Bula
| Bula a răspuns:

Du-l la curatat, fiindca se supraincalzeste procesorul de praf!
Altfel risti sa se arda tot PC-ul.

| DaniTDCI a răspuns (pentru AnonymousMLG):

Jocuriile solicita compontentele, ceea ce duce la supraincalzirea acestora, eu iti explic frumos tu vi cu mistouri.

| Arthiom a răspuns:

E cel mai probabil de la supraincalzire care e o problema populara printre laptop-uri din cauza sistemului ineficient de racire care consta intr-o bara de cupru asezata pe CPU si GPU care intr-un capat e bagata intr-un radiator. Radiatorul ala are in spatele lui un ventilator care sufla aerul cald din el afara. Problema e ca radiatorul fiind mic din cauza dimensiunii mici a unui laptop, pentru a putea raci eficient are lamele foarte subtiri si apropiate unele de altele in care in timp se aduna scame si praf si il impiedica sa-si faca treaba cum trebuie. Atentie, scamele si praful adunat in radiator nu se pot observa dinafara nici cu lanterna, doar daca dai capacul jos vei avea surpriza sa vezi un dihor de scame cum doarme pe partea interioara a radiatorului.