| Elena2001BR a întrebat:

Ajutor, TPU ...Am scapat acum o ora telefonul in apa(in wc), l-am scos foarte repede si l-am sters cu un prosop.l-am deschis imediat si mergea.dar dintr-o data a inceput sa se deschida si sa se inchida singur, pana ce s-a inchis de tot.Am incercat sa il usuc cu aspiratorul, si pentru cateva minute functiona impecabil, dar dupa aceea s-a inchis dintr-o data si nu s-a mai deschis ..totusi ledul merge si telefonul mai vibreaza sau scoate sunete. Acum e pus intr-o punga de orez(asa am citit pe internet)
. Acum vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi cat mai repede despre ce pot face ..se mai poate repara? daca sta toata noaptea in punga de orez isi revine? cum le spun parintilor ce am facut? le spun acum sau astept pana maine sa isi revina poate? daca nu-si revine pana maine mai are rost sa astept sau cu cat sta mai mult cu atat e mai bine? totusi daca nu merge si nu merge (doamne fereste) ce pot face, adica pot "pacali" cumva garantia.pot face in vreun fel sa mi-l primeasca si sa mi-l repare? sau daca nu ..stiti cumva cat costa sa-l repar?
Mentionez ca am un Huawei P8 Lite.
Va rog AJUTATI-MA!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

FELICITARI!
Ai facut prima ta proprie EXPERIENTA REUSITA!
Acum ai putut sa vezi si tu, cum se strica un aparat electric/electronic sub influenta apei.
E adevarat, experientele stiintifice sunt destul de costisitoare, de aceea un telefon de cateva sute de grame costa atat de mult.

Acum poti trage o linie si poti trage concluziile.

Succes!

P. s.
Ai avut noroc sa incerci cu un aparat alimenat la tensiune de mai putin de 5V.
La un aparat alimentat la priza de 220V sau mai mare, vor aparea si alte efecte suplimentare, cum sunt: artificiile, shakeing, etc.

| BroascaCuElice a răspuns:

Daca nu isi revine pana maine du-te la un service si intreaba cat te-ar costa sa-l repare, de pacalit garantia nu poti

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Reparatiile aparatelor care sunt in garantie in cazul tau telefonul, se pot face gratis numai daca defectul apare brusc si din cauzele fabricantului, dar in cazul tau defectul a apărut din vina ta, deci trebuie inlocuit tot displayul ca de aceea se tot opreste, faptul ca il ti in orez nu il va readuce la viață, deci spune le părintilor isprava ta si cere le bani ca o inlocuire a displayului(ecranul touchscreen) costă, reparatia porneste de la 200 lei si poate costa si 400 lei, depinde de model si de servisul unde il duci, dar nu te gîndii nici o secundă ca îi poti păcălii pe cei din servis spunindu le ca defectul a apărut brusc, ei sunt specialisti si i si vor da seama ca a intrat apa in el, cum l-ai scapat in wc chiar asa toantă esti?

| Elena2001BR explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ti-am cerut o parere..nu sa ma judeci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuia să-l deschizi! Desfa-l și lasă-l 2 zile pe calorifer sa se usuce. Asa am pățit și eu odată, telefonul era pe mașină de spălat, eu l-am luat în mana și eram uda, l-am scapat în chiuveta apoi în wc laughing) și-a revenit apoi și încă merge, cred laughing

| Elena2001BR explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa-l desfac. ca e cu baterie incorporata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena2001BR):

Nu-i nimic, pune-l asa pe calorifer, închis, și lasă-l 2 zile acolo fără să-l agiți sau altceva. Pur și simplu uita de el acolo 2 zile. Îl pui cu ecranul în sus, spatele sa fie pe ca calorifer.

| Pabibabum09 a răspuns:

Același lucru s-a întâmplat destul de recent in familie (insa cu un IPhone 6), tot in toaleta a scăpat. L-a bagat in orez, apoi l-a aspirat, dar, tot aceleași urmări le-a avut... In primul stadiu nu mai avea sunet, doar vibra, apoi se închidea si se deschidea la un anume interval de timp. sad Tot apărea sigla iPhone. Insa, insista sa il deschizi! Nu-l lasa sa se închidă!
Pana la urma l-a dus la un service din orașul nostru, si dupa aproximativ 3 ore l-a salvat. happy happy happy happy happy laughing Concluzia : du-l cat mai repede cu putința la reparat! Chiar sunt curioasa daca telefonul tau va rezista! Te-as ruga sa-mi dai mesaj cat mai repede sa vad ce s-a întâmplat. Sunt tare curioasa sa fac diferenta dintre un Huawei si un iPhone! happy Sper sa-l recuperezi! Funda?! happy

| comyne a răspuns:

O prietena si-a scapat telefonul in apa(la lasat peste noapte in ploaie) si nu ii mai merge dar cum tu l-ai scos repede cred ca se repara(tatal meu a patit la fel(aproape la fel) si nu s-a stricat), mai stiu pe cineva care a facut la fel(nu chiar la fel ) si dupa ce i-am scos bateria a mers! Incearca sa scoti cartela sau BATERIA, cred ca dupa va merge! Daca nu trebuie sa il duci la reparat, nu cred ca te vor certa parintii tai deoarece multora li se intampla la fel, dar depinde.A da... intra pe un site ..si vezi daca telefonul tau e rezistent la apa, asa vei avea un motiv sa te certi cu cei care lau vandut(daca scrie ca e rezistent la apa si de fapt nu e nu e vina ta)
FUNDA

| calexandru a răspuns:

Trebuia scoasă bateria imediat si lăsat la uscat. Acum e prea târziu. Dacă l-ai mai si pornit, e compromis. Placa de baza e deja arsa, lângă mufa de alimentare a display-ului. Ai pierdut si garanția.

| Eugen_Staicu_1986 a răspuns:

Am gasit ceva care ajuta https://e-supertare.ro