| Sebastiann7 a întrebat:

Alegerea unui DSLR - hobby - fotografie.

Buna ziua, as dori sa intru in lumea fotografiei si nu stiu ce camera foto sa imi achizitionez. Daca am posibilitatea, sa imi cumpar ceva scump si bun (cum ar fi un Canon 6D Mark II) ori sa incep cu ceva lowcost? Avansand in acest hobby, banuiesc ca oricum va trebui sa trec de la ceva mai slabut la ceva bun, deci ar fi ok daca incep cu ceva mai profesional?

Multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Fotografia e un "hobby" costisitor.
Sau "ocupatie" costisitoare, daca ai de gand sa faci din asta o sursa de venit.

Poti trage cadre decente si cu un EOS 750D, mai ales daca ai un obiectiv bun (in cazul dat, de la Canon).
(conteaza calitatea obiectivului, orice ar spune unii. Eu am un Canon 17-55 f2.8 si am vrut initial sa iau Tamron cu aceleasi specificatii, insa de 3 ori mai ieftin. Acum sunt fericit ca n-am facut-o, fiindca am vazut la o cunostinta cum e).

Eu am 70D + obiectivul de care am amintit mai sus si momentan sunt foarte multumit.
Insa un fotograf ce vrea calitate va prefera mereu un FF.

Eu as cauta la SH un body 70D (intre 1700 si 1900 ron gasesti ceva foarte bine intretinut/aproape nou) + vreo 3 obiective fixe foarte bine intretinute.
Daca nu gasesti astfel de obiective pe piata SH, cumpara unul nou, preferabil cel pe care il am eu, pentru ca e scump, dar iti ofera flexibilitate. Nu cred ca exista un obiectiv cu zoom cu lentile de mai buna calitate.
E adevarat ca nu poti incadra Casa Poporului de aproape (pentru asta e nevoie de ceva fix de 10 mm), dar pentru inceput, e un adevarat money-saver.
(fotografii au in geanta in medie 3 obiective, asta doar pana la 50-60mm... celelalte nu le mai socotesc).

Un 70-300 e oricum extrem de scump si nu e atat de important la inceput, (daca NU esti pasionat de spionaj/paparazzi/wild photography).

Daca cumperi de pe OLX, cumpara doar din locuri unde poti ajunge, pentru a vedea/testa ce cumperi!

| Sebastiann7 explică (pentru NLS):

Despre Canon 200D ce parere ai?

Iti multumesc ca ai raspuns asa de repede!

| Sebastiann7 explică (pentru NLS):

Sa inteleg ca ar fi mai bine sa incep cu ceva low-cost?

| NLS a răspuns (pentru Sebastiann7):

Asa as spune, insa nu ceva foarte "low cost", precum 2000D sau 4000D. Sunt bani aruncati, pentru acele persoane care vor sa depaseasca etapa: "apas pe buton si am o poza".

Minim 200D... 750D, sau si mai bine, 70D-80D, gama de mijloc, ce stau de paza la intrarea in gama semi-pro si pro (5D, 6D, 1D X, etc ).

Poti face multe cu un 70D, inclusiv sedinte foto pentru nunti, vbloguri superbe datorita sistemuului de autofocus Dual Pixel...

| Sebastiann7 explică (pentru NLS):

Am gasit un 77D cu un obiectiv de 18-135mm USM (second hand), ce imi poti spune de acest obiectiv? E bun unul ca acela si sa imi mai cumpar eu unul de 50mm?

De cel de 17-50mm de la sigma ce parere ai? Am vazut alte anunturi care aveau acel obiectiv.
Inca ceva, care e diferenta dintre USM si STM? Mersi

| NLS a răspuns (pentru Sebastiann7):

N-am avut niciodată unul de genul acela în mana, însă din teorie și ce am mai citit, cu cât plaja de zoom e mai mare, scade performanta, din cauza ca apar aberații cromatice și alte fenomene.
Daca ar fi fost bune și tehnologia ar fi permis, s-ar fi construit doar obiective cu zoom, de la 10 la 600mm, ar fi fost probabil foarte scumpe, însă le ar fi folosit toată lumea care și - ar fi permis, deci în speță toți fotografii.
Daca ai cunoștințe fotografi, ai sa vezi ca niciunul nu folosește obiective cu zoom, sau dacă sunt unii care folosesc, din motive economice sau economie de spațiu în geanta, iau maxim 18-55, 12-35, etc.

Nici Tamron, nici Sigma nu se ridica la calitatea obiectivului de la Canon, însă decât sa iei un 18-135, mai bine mergi pe sigma 17-50, (Dacă are f/2.8!)
Inca un avantaj pentru cel de la Canon: are deschiderea f/2.8 constanta pe toată plaja focala (de la 17 la 55mm), cele de la Sigma și Tamron au f/2.8 doar la 18mm, apoi scade (deschiderea scade, numărul f/ crește, gen f/4.5...sau f/5.6).

USM înseamnă Ultrasonic Motor
Si e mai veche decât STM (stepper motor)

USM sunt mai rapide, și puțin mai gălăgioase, o sa auzi un vajait când se face autofocus...

STM sunt mai silențioase, oferă un reglaj foarte fin, însă sunt mai încete.

La înregistrări video contează mult viteza focusului, asa ca acolo se prefera USM.
Pentru foto nu e chiar atât de relevant, te descurci la fel cu oricare, diferența de timp nu e foarte mare.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Acestea de la Tamron au deschiderea fixa

http://www.220volt.ro/Tamron+AF+17-50mm+f+2.8+XR+SP+Di-II+LD+Asp+IF+Canon

http://www.220volt.ro/......F+VC+Canon

Acest Sigma, nu mi-e foarte clar:
http://www.220volt.ro/Sigma+17-50mm+f+2.8+EX+DC+HSM+Canon

insa conform unui review, are si el tot f/number fix:

"The Sigma 17-50 OS' fixed f/2.8 max aperture across the entire focal length range..."

| Sebastiann7 explică (pentru NLS):

Canon 24mm f2.8 vs Sigma 18-50mm f2.8? Care ar fi mai pun pentru fotografii de strada, peisaje?

| Sebastiann7 explică (pentru NLS):

! Ce sa aleg dintre:

*Canon 77D + Canon 50mm 1.8f + Canon 18-135mm - 750 €

*Canon 77D + Canon 50mm 1.8f + Canon 24mm 2.8f - 840 € (500 cadre)

*Canon 77D + sigma 17-50mm 2.8f - 715 € (3000 cadre)

Mentionez ca la cel cu obiectiv SIGMA as putea sa merg personal sa il vad, la restul, doar prin transport curier.

Cred ca as putea sa negociez la fiecare putin din pret (la conditie cam toate sunt la fel). Mersi!