| Mihaelaaaa a întrebat:

Algoritmul pentru citirea elementelor unei matrice pe coloană. Vă rog!

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Daca vrem sa citeasca pe coloana, atunci inversam for-urile cu i si j asa incat sa se citeasca cate o coloana:
#include
using namespace std;
int main()
{
int i, j, m, n, a[10][10];
coutm;
coutn;
cout

12 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Se inverseaza for-urile ca sa se fixeze intai coloana apoi sase citeasca acea coloana.
De exemplu, daca citirea obisnuita e de genul:

#include
using namespace std;
int main()
{
int i, j, m, n, a[10][10];
coutm;
coutn;
cout

| Mihaelaaaa explică (pentru Algo098):

Schema logică și pseudocod

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Reiau: Normal e asa:
#include
using namespace std;
int main()
{
int i, j, m, n, a[10][10];
coutm;
coutn;
cout

| Algo098 a răspuns:

Primul raspuns a aparut partial, asa ca am revenit.
Daca la setari pui sa poti primi mesaje de la orice membru TPU, atunci pot trimite si raspunsul prin mesaj.
Unii ar considera intrebarea ca tea insa eu o consider o intrebare tehnica. Nu vad de ce pe TPU nu ar fi OK sa se raspunda la teme, probabil intr-o sectiune separata, insanu e problema mea si nici nu ma intereseaza prea mult aceasta problema.

| Algo098 a răspuns:

In fisier text se pastreaza mai bine formatul algoritmului si il poti citi aici
http://ufile.io/bck3i

| Algo098 a răspuns:

Cu schema logica si pseudocod nu stiu. Daca stii cum e citirea normala, schimbi i cu j si citirea se va face pe coloane Cand se schimba i cu j, se schimba si valorile pana la care merg in cazul in care matricea nu e patrata.
La citirea obisnuita sunt 2 for-uri unul intr-altul. Primul parcurge numarul liniei, iar al II-lea numarul coloanei, deci de indata ce primul for a ales o linie, urmatorul va parcurge coloanele, deci citirea se face pe toata acea linie. Daca punem intai for-ul pentru coloana apoi cel pentru linie, atunci de indata ce s-a ales o coloana, al 2-lea for va parcurge toate numerele de linie, deci se vor citi elementele de pe acea coloana.

| Algo098 a răspuns:

Pseudocod poate e asa:

citeste nr de linii m si nr de coloane n;
for j=1 to n do
for i=1 to m do
citeste a[i][j]
end.
Nu stiu pseodocod, dar poate seamana cu ce am scris eu.

| Mihaelaaaa explică (pentru Algo098):

Da,seamănă. Îți mulțumesc foarte mult pentru ajutor! kiss

| Algo098 a răspuns (pentru Mihaelaaaa):

Cu placere, eu am facut ceva info cu multi ani in urma si nu mai tin minte totul, plus ca atunci se faceau alte limbaje de programare.
Ma bucur daca am putut fi de ajutor happy

| Mihaelaaaa explică (pentru Algo098):

Și eu am făcut în clasele a 9-a și a 10-a, dar ce fac acum la facultate e total diferit față de ce am făcut în liceu.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

For(i=0,i>=0,i++)-linie
For(j=0,j>=0,j++)-coloana