| Laiyla a întrebat:

Allview m9 join. E prima data la incarcat, astazi a ajuns. Dar il las la incarcat si dupa o ora arata ca bateria e full, dar daca scot mufa si o bag din nou iar incarca. Ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Probabil a avut deja bateria un anumit procent incarcata. Dupa o ora, e normal sa arate 100%.
Daca bagi mufa si arata ca se incarca, chiar se incarca. Orice baterie se descarca, chiar de nu e folosita, si fiind atasat incarcatorul, se mentine la 100%, deci deficitul de pe urma scaderii (infime) a energiei bateriei e compensat prin incarcarea ei.
Mai mult, ti se arata ca incarca, chiar daca zici ca e plin, ca sa fii sigur ca e conectat incarcatorul. Am trecut deja prin experienta unor incarcatoare ce s-au defectat, si faptul ca imi arata ca nu incarca chiar de era bateria plina imi era de real folos, arata ca e o problema la incarcator.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bateria vine pre-incarcata.
Trebuie lasata sa se descarce normal la 10% sau putin sub si dupa aceea se baga la incarcat pana la 100%.
Normal incarcarea va dura cca 2-5 ore, in functie de incarcator, baterie si telefon.
Doar dupa ce s-a descarcat iarasi sub 20% se mai repune la incarcare.

| ziftode a răspuns:

Dai cu el de pamant mama lui de produs ieftin
si iti iei un telefon serios
sau te chinui si te duci la garantie e clar ca e ceva defect, chiar daca nu e decat senzorul care vede cat curent e in baterie si care da informatii eronate.

| EvilMayDie64 a răspuns:

E o eroare de la telefon care iti arata ca e incarcat 100%. Bateria de la Allview nu se incarca asa repede, stiu ca si eu am umblat un an de zile cu un P6 Lite. Eu zic sa iei certificatul de garantie si sa mergi cu el in service.

| heyyello a răspuns:

Mergi la un service cu el!