| bri1938r a întrebat:

Am 2 apartamente si in unul din apartamente primesc viteze de peste 150mbps(cu cablul bagat in laptop am avut in jur de 450mbps download speed si 400 mpbs upload speed) dar la celalalt apartament folosesc acelasi plan pe digi si nici peste 100 de mbps primesc(in jur de 90mbps la upload si download) si in apartamentul asta mai am si 2 routere (unul din ele este conectate in sufrageria si altul este in camera mea deoarece sufrageria este cam departe si nu ajunge wifi ul pana la mine in camera, routerul din camera mea se duce cu cablu de ethernet in laptop )Cum pot sa am aceeasi viteza la ambele apartamente?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia in calcul ca, viteza scade la fiecare router, iar transmisiunea wi-fi este este mai "lenta" decat prin cablu.
Incearca in ambele apartamente sa te conectezi direct pe reteaua Digi (fara router sau alte dispozitive intermediare) si masoara astfel vitezele, de mai multe ori, pe mai multe servere dar acelasi in ambele locuri (cu acelasi calculator/laptop! )
Foloseste pentru masurare site-ul recunoscut mondial:
https://www.speedtest.net

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Hmmm... nu. Eu am mai multe routere intercalate si prind 600 Mbps reali din 600 Mbps promisi. Toate au porturi doar de 1 Gbps. Cablul este Cat5e sau mai bun.

Dap, am asa: modem/router > firewall > RT-AC56U > RT-AC56U > computer. Firewall este Opnsense, iar routerele au DD-WRT. Sunt cam 20 metri de cablu.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

La tine si la mine functioneaza.
EL (cu intrebarea) trebuie sa-si gaseasca unde are problema.

| doctorandus a răspuns:

Pentru 1 Gbps iti trebuie cablu cel putin Cat5e.

| Wr3nch a răspuns:

Ambele sunt routere gigabit in apartamentul cu 90? daca nu acolo e buba.

| Goete a răspuns:

Poti miscora viteza in primul apartament laughing
Sau sa vezi viteza contractata cu Digi in ambele si sa faci o reclamatie