| Nicaa a întrebat:

Am 2 boxe Active de 1200 wati fiecare; problema este ca nu am mixer așa ca ma gândeam sa le instalez la un amplificator de 450. Vreau sa stiu dacă amplificatorul este prea mic sau este OK, ținând cont ca nu o sa fie date la volumul maxim!?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Boxe de 1200 de wati? Sau de 120 de wati? de cît sunt?

Bula
| Bula a răspuns:

Nu-mi pot inchipui, cine ar fi atat de necunoscator de fizica si electronica elementara, care sa produca boxa ACTIVA de 1200W. Practic, la aceea putere s-ar auto-distruge.

Iar la intrarea unui amplificator final nu se poate inlocui un mixer cu un amplificator de 450 (W?), semnalul fiind mult prea mare.
La intrarea unui amplificator "standard" se conecteaza nivel de semnal "linie", de 0, 7V.