| Ciprian1701 a întrebat:

Am 2 boxe dibeisi de 700w, 150 w rms, 8 ohmi. Ce amplificator mi-ati recomanda sa cumpar pentru ele pentru a le "satisface". In prezent folosesc un aiwa xr-h1100 de 2 x 145w care totusi la volum mai ridicat nu ofera suficienta putere boxelor.
Buget pana la 500/600lei

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea perceputa este in functie de dinamica amplificatorului si de randamentul boxelor.
La un buget de 5-600 lei sa nu te astepti nici la calitate, nici la dinamica ridicata.

Puterea amplificatoarelor si incintelor de sonorizare, precum modul si locul lor de amplasare este o meserie aparte (inginerie de sunet). Daca nu este facut cum trebuie, rezultatul va fi asemanator unui bloc de locuinta, construit de locatari. big grin

Cu 2x150W se poate sonoriza bine un spatiu cat curtea unei scoli sau o sala de discoteca.
Totul depinde de echipamentul folosit si de pricepere... happy

| Ciprian1701 explică (pentru Bula):

Da stiu. Ideea e alta. amplifcatorul este totusi mai mult pentru uz caznic ...si sincer sa fiu nu as tare avea incredere ca cei de la AIWA chiar ofera acea putere de 2x145W precum specifica. pe langa lucrul acesta doresc sa schimb amplifcatorul cu unul care sa imi ofere 200-300W per canal. Iar conexiunea sa o am prin jack 6.3 sa renunt la clasicele conexiuni prin banana. Niste recomandari de amplificatoare de acest tip as vrea sa aflu

Bula
| Bula a răspuns (pentru Ciprian1701):

Pentru uz casnic eu folosesc un amplificator facut de mine, cu putere de 2x5W (dinamica 86dB! ), conectat la 2 boxe Goodmans cu 3 cai, de 20W fiecare. Daca dau amplificatorul la maxim, atunci nu-mi inteleg nici propria mea voce. happy
Camera are 26mp.
Daca as da drumul la 300W, cred ca s-ar darama casa cu un sistem asemanator ca cel actual.

Daca tu folosesti amplificator cu dinamica redusa si boxe cu randament mic, atunci poti folosi chiar si 300W, dar tot se va auzi prost (eventual se vor sparge geamurile si paharele big grin ).