| alexandrubt13 a întrebat:

Am 2 laptopuri unul il folosesc des altul in interes de serviciu mai rar,cel care il folosesc mai rar nu are tot impul internet decat dupa ce ma duc sa inchid si sa repornesc risaevarul, care o fi motivul?

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Problema e de la un conflict de IP. AI un router sau modem vechi?

| Scorillo a răspuns (pentru Wr3nch):

Router sau modem vechi? sunt 2 notiuni diferite - modem nu are, ca nu foloseste linie telefonica sau adsl/dsl
Modemul este un dispozitiv care converteste (moduleaza/ demoduleaza) semnalele analogice primite prin diferite cai (cablu coaxial, DSL etc) in semnale digitale, astfel incat acestea sa poata fi percepute de catre terminalul pe care dorim utilizarea serviciului de internet (PC, laptop etc)."
Routerul transmite conexiunea de internet catre toate dispozitivele prin rutarea pachetelor de date catre acestea, folosind o singura retea fizica (aceasta venind de la operatorul de internet). Routerele au incorporate switch-uri, astfel incat putem sa conectam simultan mai multe device-uri prin cablu UTP, si, de asemenea, putem conecta dispozitive si prin wireless "
Deci are router.

Răspuns utilizator avertizat
| Scorillo a răspuns (pentru DracuIa):

Amesteci driverele (ale cui) cu metode de criptare/autentificare si standarde de comunicare (exista si 802.11 ax).
Erorile pot fi doar Soft/Hard-ware (hard- tot ce tine de scula fizica soft- de programe (S.O., driveri, impreuna cu setari/configrari...))
Ceva, ceva stii dar nivelul e de "entuziast"
Trouleshoot-erul nu face nimic ce n ai ptea face tu la butoane si lucreaza la nivel soft nu hard - repara setari nu componente fizice
Pune si tu o intrebare, poate te ajuta cineva sa-ti repari laptop-ul

Răspuns utilizator avertizat
| 94Lucifer94 a răspuns:

Poate fi o problemă cu routerul. Uneori au nevoie de repornire.

| Scorillo a răspuns:

Router-ul. (poate ar trebui schimat) - Configurarea DNS-ului nefericita. Incearca IP-uri fixe pe laptop-uri si router. Cred ca ar merge.

| Scorillo a răspuns:

Dragul meu Dracula
Chiorul e imparat in tara orbilor!
Orice setare pleaca pe "implicit" dar asta nu e cea mai buna alegere. "Fine tunning"-ul e necesar atunci cand vrei sa ai o legatra/functionare stabila si performanta. Am vazut multe routere pe conexiune Fiberlink 1000 de la Digi legate de un laptop mai nou de 2017 cu care comnicau la 54 Mbps - Asta din cauza configurarilor. Degeaba ai abonament bun scule bune daca stii sa mergi pe "implicit".
Cand e vora de retele... sunt bun. pentru ca asta e meseria mea -(poate nu cel mai bun, dar sunt pe acolo). Si sunt platit pentru asta.
Dupa metodologia ta reiese ca ar trebui sa te tratezi singur, din moment ce ai mai fost bolnav, si ai si o vecina care are niste ceaiuri. Dar ideal este sa te adresezi unui medic (ala are scoala, pregatire. cursuri de perfectionare, experienta). Imi pare rau ca iti spun asa, (nu vreau sa fiu nepoliticos si sa te simti lezat in demnitatea ta) dar eu sunt medicul.
In rest ma bucur ca incerci sa evoluezi. Iti urez succes in demersurile tale.