| EzioAuditoreDaFirenze a întrebat:

Am 3000 lei la dispozitie. Ce calculator de gaming imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Da, este bun, placa video nVidia de 1 GB, 3 GB RAM, procesor cu 4 nuclee (asemanator quadcore). La ora actuala nu cred ca este joc pe piata care sa nu-ti mearga (in afara de cele foarte vechi, dar cu ele este o alta poveste).

16 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Omule, ai 3.000 de lei. O sa faci cea mai mare prostie daca iti cumperi sisteme gata facute. Au carcase de calitate proasta, sursa la fel(chinezarii ordinare) si componente dezechilibrate(procesor puternic si placa video slaba sau invers). Ala de la Njoy e de tot cacatul, incepand de la sursa(care nu scoate mai mult de 200) si pana la placa video(sa pui vechitura aia intr-un buget de 3.000 de lei e teapa curata). Fa ceva pe piese, e cea mai buna alegere.

| Zenithf a răspuns (pentru BLKZ):

Pai daca ii asa, da-i tu niste variante, ce piese si de unde sa le ia. Cred ca Intend este un magazin bun de calculatoare, si poate sa-i faca unul pe configuratia pe care o cere, ne uitam peste preturi si vede ce s-ar potrivi?

| Zenithf a răspuns (pentru BLKZ):

Asta ar pute fi procul, sau ai o varianta mai buna? http://www.intend.ro/cpu-intel-core-i3-i3-2120-3-30ghz-3mb-box-bx80623i/

| BLKZ a răspuns (pentru Zenithf):

I5 3470 e mult mai bun decat i3 2120.

| EzioAuditoreDaFirenze explică:

Eu am vazut http://www.njoy.ro/ro/desktop-pc/seria-n5-rage si imi place mult. Ce ziceti e bun?

| EzioAuditoreDaFirenze explică (pentru Zenithf):

Mersi. Deci raman la asta happy

| BLKZ a răspuns (pentru EzioAuditoreDaFirenze):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/541622/

Placa video muuuuuuuuult mai buna decat gts 450
Sursa si carcasa de calitate, nu chinezariile alea
Procesor de ultima generatie
4 gb ram

| Zenithf a răspuns (pentru EzioAuditoreDaFirenze):

Da, este bun, placa video nVidia de 1 GB, 3 GB RAM, procesor cu 4 nuclee (asemanator quadcore). La ora actuala nu cred ca este joc pe piata care sa nu-ti mearga (in afara de cele foarte vechi, dar cu ele este o alta poveste).

| EzioAuditoreDaFirenze explică:

Eu ziceam poate sa iau asta si sa pun un I5 3450 pe el.

| BLKZ a răspuns (pentru EzioAuditoreDaFirenze):

Sistemul e gata facut, din moment ce ai deschis capacul carcasei ai pierdut garantia. Iar cum sistemul are o sursa prastie, probabilitatea sa se strice impreuna cu alte componente e mare, iar daca n-ai garantie, dai din buza.

| Me2 a răspuns:

Buna,FACI O GRESEALA ENOORMA DACA O SA IEI ACEL PC GATA FACUT,sursa proasta,face boom, carcasa stupida in acest buget, placa video slaba, procesor tare, total dezechilibrat, eu iti recoman urmatorul sistem am pus 7770 care consuma foarte putin si face cat 6850-se descurca excelent si pe rezolutii mari
1.Placa de baza cu sata 3, usb 3.0 si 4 sloturi de memorie
2.Procesor i5 lvy bridge foarte bun, as fii pus 3450 dar nu e in stoc
3. 8 gb ram sun arhisuficienti de la geil dragon
4. HDD de 500 gb rapid si bun (Sata 3)
5. O placa video foarte buna HD 7770 vapor-x, cu 2 coolere, uitate ca are frecventa procesor 1100-zboara
6.O sursa buna care scoate 500 w reali, nu panarama aia din acel sistem de nu scoate nici 300
7.O carcasa decenta cu 2 ventilatoare incluse de 12 cm, mai poti pune si pe tavan 2 in caz ca o sa ai probleme cu temperaturiile (nu va fi cazul)
Si cam atat, bafta la butonat
(si cu voucherul ZLCOY2OJ aungi in 2991 ron :D)
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/541804/

| tteo92 a răspuns:

Salut!
Ai o suma frumusica, ar fi pacat sa o irosesti pe un pc gata facut, eu iti zic sa il faci pe bucati, iesi foarte bine asa, pentru ca evident ti-l faci cum vrei tu, efecient si stabil, dar daca iei unu gata facut din magazin, ai ghinionul sa il iei cu piese ce iti plac si piese ce nu-ti convins, deci nu prea stabil.
Cauta sa gasesti pe cineva care stie sa iti zic un pc asa pe bucati, si ti-l faci foarte bun!
Bafta!

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/calculatoare-reduceri.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa

| VasilicaDarkKnight a răspuns:

Pentium 4

| wallent1n a răspuns:

AlienWare...numai sa iti ajunga bani de unul de ala laughing

| razvanush a răspuns:

Cel mai important pentru un calculator de gaming este RAM-ul, minim 3 gb, placa video buna ( nVIDIA) procesoare bune. Intrebi si tu acolo pe cel care se ocupa cu vanzarile sa vezi ce iti mai trebuie