| anonim_4396 a întrebat:

Am 4 GB Ram, daca imi mai bag 4 pot avea mai multe frame-uri in jocuri sau e cam degeaba.

Răspuns Câştigător
| SatanelDeLaVaradia a răspuns:

In general asa se intampla, dar asta nu tine doar de rami, depinde si de placa video, procesor etc happy daca ai o placa video decenta si un procesor bunicel iti vor creste in functie de joc, fiecare joc are cerinte de sistem diferite, deci nu iti pot spune exact cat de mult vor creste, dar trebuie sa creasca vizibil, sper ca te-am ajutat, o zi buna!

4 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Memoria ram nu are influenta in FPS, doar la anumite frecvente si latente scazute si trebuie sa ai procesoare high-end sa beneficiezi de asa ceva, iar diferenta nu e chiar mare fata de stock.
Ele actioneaza ca CACHE pentru urmatorul frame sau orice ai tu de lucru.
Fiecare program, joc etc consuma o anumita cantitate de RAM. Atunci cand nu e suficienta apar freez-uri, procesare mai lenta si care se blocheaza.

| CPAElites a răspuns:

Ce placa video ai?

| AndreiM77 a răspuns:

Da, iti cresc fps-urile, dar asta o sa se intample mai mult in in jocuri care au nevoie de minim 8 gb ram, acum depinde si de restul componentelor.

| Tudorchiriac a răspuns:

Da, iti cresc fps-urile enorm, incearca Gta V in 4gb, dupa in 8gb, sa vezi diferenta...