| GaniBoiiiii a întrebat:

Am 8 GB ram pe laptop, dar sunt valabili doar 1.88, ce sa fac? Are 32 de biti, sa-i fac upgrade 64 sa-si revina? Caci am inteles ca la 32 de biti poti avea maxim 2 gb ram, asa am patit si pe vechiul laptop, nici overclock nu pot face pe 32 de biti.
Doresc parerile voastre, multumesc! big grin

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Orice ar fi, trebuie instalat intai un windows pe 64 biti daca laptopul are 8GB ram. Un windows pe 32 biti va folosi in jur de 3.5GB maxim, deci trebuie instalat un windows pe 64 biti.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Windows-urile pe 32 biti functioneaza pana la 4Gb.
Daca la testare apar doar o parte din memoria montata in sistem, atunci poti avea mai multe cazuri:
- programul raporteaza gresit marimea memoriei RAM
- Memoria RAM este partial defecta sau gresit montata (nu face contact)
- placa de baza "nu vede" toate placutele de RAM la capacitatea lor.

| anonimg a răspuns:

Se intampla asta atunci cand procesorul este pe 64 biti iar windowsul pe 32.
Dar daca tu spui ca ai procesorul pe 32 biti, atunci e o problema fizica de conectare a memoriei ram. Scoate ramii si pune-i din nou.
Verifica ca atat procesorul cat si windowsul sa fie pe aceeasi biti.

| GaniBoiiiii explică (pentru anonimg):

Procesorul este de 64 biti

| anonimg a răspuns (pentru GaniBoiiiii):

Atunci si windowsul trebuie sa fie pe 64 biti.