| AndreiAditzu1234 a întrebat:

Am 8 GB ram și calculatorul îmi folosește doar 6, 93 din 8. Când dau click dreapta pe computer și pe proprietăți la ram zice 8 gb ram (6, 93 usable).
Am placa video nVIDIA GeForce gtx 1050 ti
Processor amd rhyzen 5
și Windows 10
Ce problema are? Așa face de când l-am cumparat.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Acei 1GB sau mai precis 1024Mb sunt alocati automat placii video. Nu am mai vazut inca pana acum asta.

Intra in msconfig > boot > advanced options > maximum memory. Vezi daca este pusa o limita sau nu. Daca nu este atunci sistemul tau aloca automat acei 1GB placii video.

| Ineys a răspuns:

Ori ai o problema cu unul din module ( daca ai doua ) sau cu singurul modul de RAM pe care il ai, ori o parte din memorie este rezervata pentru alte minuni.

Si eu am tot 8 GB memorie ram dintre care doar 7.88 usable. Cel mai probabil acel 1 GB este rezervat pentru placa grafica integrata. Parca prin BIOS trebuia umblat sa schimbi cantitatea de memorie alocata, dar nu stiu exact unde deoarece difera de la BIOS la BIOS.

| iwefgOficiall a răspuns:

Spre exemplu iti zic ca poate ai o memorie paginata ca ramul de 1 gb sau 2 si cei 256 mb de calculat poate sa iti suga placa video integrata in procesor!

| iwefgOficiall a răspuns:

Si mai este varianta daca ai windows 10 pe 32 bit nu 64 nu sunt sigur daca se confirma!

| debarasator63 a răspuns:

Atata se poate folosi, daca vrei performanta mai cumpara memorie.