| anonim_4396 a întrebat:

Am acasa "cateva" bijuterii de argint mai vechi(au aproape 1 kg in total, strabunicul meu a fost bijutier si din atelier de acolo mai reusea sa mai sustraga, in fine). Chestia e ca au un design cam aiurea( adica ma rog, mie unul nu-mi plac) si as vrea sa le duc undeva sa le topesc, sa fac un lingou sau ceva si apoi sa vand argintul respectiv. Topirea asta se poate face si acasa cu echipamente improvizate sau exista centre?

Răspuns Câştigător
| bea3x a răspuns:

Nu poti sa topesti argintul acasa, pentru ca punctul lui de topire e de aproape 1000 de grade, iar un cuptor sau un aragaz nu poate incalzi atat de puternic (poti incerca punand o bijuterie pe ochiul de la aragaz cand e incins).

Da, exista locuri unde se poate face asta - daca nu la o bijuterie, atunci cei de la bijuterie iti vor putea spune unde se face.

Argintul nu valoreaza foarte mult ca si metal in sine, ci mai mult in bijuterii. Cum ai spus ca strabunicul tau le-a facut, inseamna ca sunt destul de vechi si ar putea valora mai mult ca bijuterii decat ca si lingou. Du-te si la 2-3 magazine de antichitati, cu siguranta se vor bucura sa iti ia bijuteriile, la un pret mai bun decat valoarea argintului. Dar ai grija, ca vor incerca sa te insele (asa isi fac ei afacerea, cumpara ieftin si vand scump), de aia iti recomand sa mergi la mai multe magazine.

9 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Argintarii" (popor migrator...rromi) isi prelucrau argintul acasa si cu ustensile improvizate de ei. poate si in ziua de azi. Dar eu nu te sfatuiesc sa faci asta. exista centre.intreaba un bijutier, cauta pe google, informeaza-te!

| gigiro a răspuns:

Pretul argintului e de 2 RON pe gram. Ca bijuterii vintaje, vei obtine un pret mult mai bun, numai ca trebuie sa astepti. A-l vinde ca lingou, nu are nici un sens. Poti sa-l vinzi la BNR, sau pe web, e o pagina pentru privati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Ori te duci la Banca Naţională, ori la un bijutier, dar dacă nu ai nevoie neapărată de bani, nu îl vinde! Eventual transformă-l într-un set de pahare cu cană mare pentru apă. Ionii de argint omoară microbii şi vei bea tot timpul apă pură biologic. Să nu crezi că e puţin lucru în vremurile noastre când suntem atât de agresaţi de microbi. Întreabă la magazinele de bijuterii (dacă eşti din Bucureşti, la Victoria sau la Unirea), proprietarii ştiu cine face schimb. Şi nu mai scrie şi tu de străbunicul că reuşea să sustragă, bănuiesc că acum e dus dintre noi... Succes!
Te invit pe site-ul meu, lecturirecenzate.ro O să-ţi placă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite id meu andy_shukr666... da-mi add, as vrea sa iti cumpar tot argintul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il mai ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati bani vrei pe tot dac vrei sal vinzi sunama sau da-mi un bip 0762075530

| Elisei_Claudiu-daniel_1980 a răspuns:

Salut,daca mai ai ceva bijuterii sună-ma

| khanoo a răspuns:

Salut artegor, as putea sa ti-l cumpar eu. in functie de puritate am sa iti platesc un pret destul de bun. eu colectionez argint, asa ca am sa ma ocup eu de topit. daca inca mai esti in cautarea solutiei ma poti contacta la id mess x_radu_trem.