| vladlove123 a întrebat:

Am achizitionat de la Emag un Laptop Lenovo in urma cu o luna de zile. Când am primit laptop-ul acasa, am instalat Windows 10, totul a decurs fara probleme.
De atunci, in fiecare zi când lucrez ceva pe laptop sau ma uit pe Youtube...etc pur si simplu se blocheaza imaginea cu tot cu cursorul de la mouse si nu mai pot face nimic pe laptop pana nu tin apasat pe butonul de pornire pana se opreste definitiv. Mai ales daca ascult ceva pe Youtube si se blocheaza in acel moment, se aude si un sunet ciudat in boxe.
Am zis ca este de la Windows, l-am reinstalat dar degeaba, tot la fel face.
Mi-a zis cineva sa verific Hard-ul cu HDD Tune Pro, l-am verificat si la acel test toate patratelele au iesit verzi, deci nici Hard-ul nu este problema.
Am reinstalat si driver-ul de la placa video si tot asa face. Chiar nu mai stiu ce sa ii fac înafara de a ma duce cu el la garantie.
Are momente in care functioneaza fara probleme ore bune sau momente in care il aprind si in maximum 10 minute se blocheaza.
Ceva solutii?
Multumesc

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cel mai probabil iti da bluescreen, el se blocheaza si nu are varianta sa-ti creeze un dump, si de-asta ramane asa.
https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Fa sa-ti dea un memory dump, apoi analizeaza-l, cu bluescreen viewer, vezi care ar putea fi cauza. HDD-ul verifica-l si cu HDD Sentinel, o sa iti spuna daca ai probleme cu el din "prima". Poti verifica si temperatura cpu-lui si gpu-lui cu Core Temp, Gpu Temp, expertool, poate fi si asta o cauza din care ti se blocheaza. Vezi sa ai toate in "parametrii", ramii sa functioneze la frecventa corespunzatoare (ii verifici cu CPU Z la ce frecventa sunt). Ce model de laptop e mai exact si ce configuratie ai pe el?

| RAY a răspuns:

Hardurile cu care vin sunt de tot rasul, te cred stiu cum e, pe mine ma enerveaza asta, vad laptop de 4000 de ron un hard praf, solutia este SSD

| sierra1 a răspuns:

"când lucrez ceva pe laptop sau ma uit pe Youtube...se blocheaza imaginea"

doar când ești pe yt sau dacă folosești un ANUMIT program?

| vladlove123 explică (pentru sierra1):

Orice as face... si daca il las fara nimic deschis la un moment dat ingheata imaginea...

| sierra1 a răspuns (pentru vladlove123):

E in garanție zici?

| Dobrinx a răspuns:

Mai aveam si eu astfelde momente cu laptopul meu, tot pe yt. Dar isi revenea.
Se bloca imaginea si se auzea un tiuit in boxe.

Este de la hard disk, trebuie schimbat.
L-am tinut asa pana cand s-a blocat intr-un joc si nu a mai mers deloc dupa ( nici macar sa il aprind)

Cel mai bine este sa il duci la garantie, eu l-am dus si in 2 saptamani a fost ca nouwinking

| Roelly202 a răspuns:

Verifica-i temperatura happy altceva nu stiu