| Nanciu_Cosmin_1997 a întrebat:

Am achizitionat un laptop GL753VD nu am avut o problema cu el, dar astazi s-a intamplat ceva ireal si chiar nu imi dar seama care ar fi problema.
Am pornit laptopul si imediat dupa ce a intrat in windows ventilatia de la el era mult prea mare iar (GPU) placa video era fortata, temperatura era la 75 de grade si procesa 3504MHz. ventilatia nu facea fata si scotea numai aer cald si chiar nu inceta sa se mai opreasca. ramanea constant la 75 de grade 3504MHz
(NU PROCESAM NIMIC, ABSOLUT NIMIC IN ACEL TIMP, DE ABIA ce L AM PORNIT SI A INTRAT IN WINDOWS)
Am cautat ceva ca sa imi dezinstaleze placa video pentru ca riscam sa il stric cu temperatura asa ridicata.
Am gasit un program Display Driver Uninstaller : https://postimg.cc/image/maxngpzd9/
Am accesat programul si am dat clean and restart : https://postimg.cc/image/e5flimnzx/
Programul si a facut treaba si dupa asta m-a intrebat daca vreau sa dau restart si uninstal driverului, laptopul si a dat restart si cand a revenit in windows temperatura laptopului era ok 40-50 grade, procesam 400 MHz... nu 3504 : https://postimg.cc/image/rmck1olil/
Dar programul chiar daca m-a intrebat daca dau uninstal driver eu inca am driverul instalat.

Dar daca ii dau restart am aceeasi problema, doar acel program imi restabileste aceasta problema... dar nu vreau sa depind de un program care sa restabileasca problema. de fiecare data cand il pornesc trebuie sa accesez programul si imi da restart din nou la laptop ca sa imi mearga din nou cum trebuie. si mi se pare un ceva bizar ..sa depind de acest program si ma gandesc ca la un moment dat laptopul o sa cedeze cumva daca tot accesez acel program si isi da restart mereu de fiecare data cand il accesez...

Modelul notebook ului este GL753VD
Iar placa video este gtx 1050

Orice sugestie/ajutor este bine venita, VA MULTUMESC!

4 răspunsuri:
| SantalPorcocale a răspuns:

Probabil ai virus miner.
Oricum cel mai sigur ca sa scapi de probleme si sa fii fresh dai reinstall la windows.

| xerxes1 a răspuns:

O placa video ar putea avea probleme dupa 150 grade.
In mod normal temperatura se aseaza pe la 85.
Acum ca afara sunt 36 mai adaugi 16.
Asa ca te agiti degeaba.

| Nanciu_Cosmin_1997 explică (pentru SantalPorcocale):

In urma cu o zi pana sa imi faca asta am descarcat un program nero. voiam sa mi fac un CD dar culmea a fost ca eu nu aveam driver pentru facut cd uri laughing

Nu imi prea vine a crede ca trebuie sa reinstalez windows ul pentru asa ceva. de abia ce am achizionat laptopul acum 6 luni si deja dau de o problema, asta a fost prima oara cand am descarcat ceva de pe internet. in rest tot ce am instalat in el sau folosesc e cumparat

Nu pot cumva sa dezinstalez placa video (driverul) si sa reinstalez altul?

| Nanciu_Cosmin_1997 explică (pentru xerxes1):

Crede ma nu ma agit degeaba... e ceva anormal ce mi se intampla, nu e normal ca laptopul sa imi mearga ok pana acum iar a doua zi ventilatia sa o ia razna si sa scoata numai aer cald din aerisire fara sa se mai opreasca... nici macar o secunda.
Chiar as vrea sa iti pot filma in acest moment sa poti vedea si tu cat de anormal este.

Poti observa aici ca de abia ce i am am pornit laptopul si in bara nu procesez mai nimic iar el imi consuma 3504MHz si a ajuns la 64 de grade din nimic : https://postimg.cc/image/rezhiowe5/