| Adr696969 a întrebat:

Am aflat că România în prezent este pe locul 10 în lume pentru viteza de internet și că dintotdeauna a fost în top.
Ce pot face ca să am și eu viteza mai mare de inernet?
În prezent cu greu ating 5 mb de download. Daca îmi poate explica cineva toata treaba cu rețelele si fibra optica etc vă rog ☺️

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

N-a fost mereu in top, ci doar de cand s-a introdus fibra optica.

Pentru internet mai bun, ai nevoie de un contract de internet la un provider care ofera viteze bune, de exemplu 500mbps

Atentie, mbps (megabiti pe secunda) nu e acelasi lucru cu MB/s (Mega Bytes pe secunda)
In contractele de internet o sa regasesti aproape mereu notatia mbps.

Asta inseamna urmatorul lucru:
daca ai un contract de 500 mbps, o sa poti face download maxim cu 500mbps /8 = 62.5 MB/s
iar daca ai de 1000 mbps, scoti MAXIM cu 125 MB/s
(dar nu exista o regula ca o sa scoti mereu cu acest maxim, depinde de cat de aglomerat e serverul de unde scoti, de distanta pana la el, etc)

Mai ai nevoie de o placa de retea care suporta standardul Gigabit (10/100/1000) (placile de retea sunt integrate in placa de baza)

de un Modem preferabil cu Router integrat, ce suporta si el 1 Gigabit (10/100/1000)

si de cabluri de retea intre Modem/Router si PC, minim clasa CAT 5e, preferabil CAT6 sau CAT6a, sau chiar CAT7
(ca sa fie si de viitor, ca nu le schimbam toata ziua.
Daca tragi prin casa cablu UTP CAT7, ai pace pentru urmatorii 10 ani).

Cablul UTP se imparte in mai multe categorii, in functie de nivelul de ecranare (diferite straturi si variante de izolatie, pentru a nu pierde semnal).

Eu mi-am pus U/FTP (da, ai citit bine - FTP, e o varianta de cablu UTP cu ecranare mai mult decat decenta, si e in acelasi timp destul de usor de indoit. Exista si mai bune decat acesta, dar sunt mult mai rigide. De exemplu S/FTP).
Daca alegi un anumit tip de cablu (indiferent ca e FTP sau UTP), incearca sa folosesti peste tot cablu de acel fel, nu le amesteca.

| anonimg a răspuns (pentru NLS):

Mai este nevoie și de un procesor bun.
Dacă în cauză este un pc cu DDR 2, atunci nu prea există șanse pentru o viteză mai mare.
Ia legătura cu Digi: https://www.digi.ro/servicii/internet

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: du-te la rds, fă contractul ăl mai scump (
FiberLink 1000 nu e chiar scump) și ai rezolvat

| relian a răspuns:

Primesti de cati bani ai,aia e tot,ce sa explice careva ca nu are cine.
Suna la compania ce iti furnizeaza internetul si intreaba ce planuri au,banui ca nu are doara un singur plan, sau intrebi ce viteze au la net, apoi tu alegi, fctie de ce bani ai, ori vrei sa dai acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchizi contractul si iei digi