| AndreiMarian1414 a întrebat:

Am asamblat un pc fara ram, nu porneste, nu merge nici un ventilator, nici acelea conectate la molex-ul de la sursa. Am vazut pe Youtube ca la unii porneste si face un bip cand nu are ram, e bine daca nu porneste?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Calculatorul daca nu are memorie este mort laughing deci nu are ce sa se aprinda, memoria, sau ram cum zici tu este piesa prin care ajung indormatiile de la hard la procesor apoi la dispaly.
Deci fara ram totu este mort, nu se aprinde nici macar un led prapadit fara ram

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Si e o mare problema sa ii pui niste rami acolo? happy

| ziftode a răspuns:

Sa zici mercic, si sa bati matanii, CA NU S-A ARS
calculatoarele nu merg fara ram, PUNCT
P_U_N_C_T
erau pe vremuri cu "ceva" ram integrat, asta nu am mai vazut de foarte multi ani

iar faptul ca face beep e optional, unele placi de baza fac, altele nu, in general depinde de 2 lucruri:
1. cat de scumpa/pro e placa de baza, o chinezarie ieftina foarte probabil ca nu face
2... ai instalat pc-speaker-ul?!? big grin
daca nu, ATUNCI UNDE VREI SA FACA BEEP?!?
ce e ala?!? mai bine te lasi de sportul asta, SINCER!

| tiberiutiberiu22 a răspuns:

Nu are cum sa porneasca fara ram. https://www.youtube.com/watch?v=GR6bFhySL8w like and subs please

| AndreiMarian1414 explică:

Inca nu meau venit ramii si de aia ziceam am vazut ceva si cica trebuie sa se aprinda si fara ram de asta spun
PS:Mersi mult?