| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca poti instala driverele cu Driver Scanner 2011. In legatura cu asta am si eu o nelamurire, deci dupa o reinstaare proaspata de windows instalez acest program si ii dau scan, gaseste driverele care imi lipsesc, dar cum intra el pe internet sa le descarce, daca driverul placii de retea nu este instalat?

Răspuns Câştigător
| Sperman a răspuns:

Nu, iar driver scanner din cate imi aduc aminte trebuie sa platesti ca sa-ti descarce sau sa ai o versiune premium, ceea ce trebuie sa-o cumperi.
Iti recomand sa descarci driverele inainte de a formata pc-ul.
Poti sa afli componentele tale din pc cu Everest, dupa care cauti driverele pe net.
Il descarci de aici : http://img858.imageshack.us/img858/7563/sdasdas.pngv=q1ccLYRe4VA
Dupa ce l-ai instalat cauti denumirea componentelor.

Cum sa afli numele placi video =>
Pornesti Everest => Display => Windows Video, si te uiti la "Device Description". Copiezi numele si cauti pe google driverul placi.

Cum sa afli numele placi audio =>
Everest => Multimedia => PCI/PnP Audio, si te uiti la "Device Description". Copiezi numele si cauti pe google driverul placi.

Cum sa afli numele placi de retea =>
Everest => Network => PCI/Pnp Network, si te uiti la "Device Description". Copiezi numele si cauti pe google driverul placi.

Alta solutie ar fi sa intri pe site-ul asta : http://www.touslesdrivers.com/index.php?v_page=29
Este un site in franceza dar te vei descurca.
Dai clik pe "Lancer la detection", binentales nu o sa-ti scaneze pc-ul fiindca nu ai instalat un anume program de pe site-ul lor. O sa-ti dea sa descarci programul, descarci versiunea potrivita, depinde cata memorie ram ai. Dai clik pe "Installer le plugin pour Windows...
Descari programul si il instalezi. La instalare dai "YES" si astepti sa se instaleze. Dupa ce s-a instalat programul vii din nou pe site si dai din nou ""Lancer la detection", o sa-ti scaneze pc-ul. Dupa care o sa-ti dea driverele de care ai nevoie.
Ai aici o poza care ar putea sa te ajute.
Poza : http://img22.imageshack.us/img22/4559/pzoadrivere.png
Ca sa-l descarci dai clik pe driverul pe care vrei sa-l desacarci si apoi dai clik pe un fel de HDD unde scrie "Telecharger".
Poza : http://img858.imageshack.us/img858/7563/sdasdas.png
Pui driverele pe un cd si apoi iti poti face instalrea linistit.
Daca ai probleme nu ezita sa ma contactezi, mesaj privat. Salut!