| MrkiddyKid1 a întrebat:

Am avut probleme cu internetul si am chemat un echipaj de la Digi, dupa ce omul a miscat niste fire din scara blocului a venit la mine si a zis ca cineva a facut "bucla" si nu avea nimeni din bloc internet. Intrebarea mea este la ce se referea prin "bucla"?

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Bucla inseamna semnal de iesire introdus in intrare. La networking de exemplu daca conectezi două porturi in acelasi switch unul la celalalt. Simplificand, semnalul de iesire va ajunge prin intrare din nou în switch si va fi repetat si asa mai departe in avalanșa pana produce saturarea/blocarea echipamentului de comunicații.
E mai complicat in realitate dar înțelegi ce se petrece.

2 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Echipamentele sunt vechi si/sau prost configurate.
Digi...ce sa faci.