| king5151 a întrebat:

Am bagat Internet de la digi si daca fac speed test am 250mb/s si 200 upload, dar cand descarc ceva am doar 5/6, nu ar fi trebuit sa am 20?

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Când descarci, îți arată bytes/s. Dacă ai abonament de 300Mb/s, poți obține undeva la 35MB/s.

| flixbuster a răspuns:

Viteza maxima pana la provider e una, viteza de download din diverse parti ale internetului e alta.

P.S. 250/200 Mbps se traduc in MB/s prin impartire la 8 pentru ca 1 B(yte) = 8 b(its). Furnizorul masoara in Mbps iar browser-ul in MB/s.

| dinaprilie a răspuns:

Viteza maxima o poti obtine doar pe cablu si calculatorul tau sa fie capabil, tehnic, sa atinga viteza maxima de dl/up.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu am actual 400-500 mbps si de pe net imi descarca cu 10-20 MB/s, in timp ce pe Stean atinge si 70-80 MB/s

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mirel4412):

Ai abonament 500 Mbps sau Gigabit? Nu de alta, dar 70-80 MB/s reprezinta peste 500 Mbps... happy

| Mirel4412 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E cel mai ieftin abonament facut acum 4 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mirel4412):

A, pai in cazul asta ai o viteza excelenta. Cel mai ieftin abonament e 500 Mbps in momentul asta.

| gheorgheeroul12324 a răspuns:

Depinde de unde descarci, nu toate toate conexiunile se fac la viteza maxima, depinde si de unde descarci.eu am 1000gb/s dar sunt site-uri de unde descarc cu 100-200kb/s deci 0, 1-0, 2mb/s, sunt site-uri de unde iau cu 100MB/S=800mb/s