| tikow a întrebat:

Am conectat ieri un hard disk la calculator, am conectat tot ce trebuia si nu imi arata, am inca un hard de 180gb nu il vede sau nu stiu ce are. Ce ar trebui sa fac? Nu imi apare nici in manage.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand trebuie sa verifici in BIOS daca sistemul recunoaste acel hard disk.
- Daca da, inseamna ca noul hard disk nu este partitionat sau formatat vizibil pentru Windows (vezi si in Disk Management).
- Daca nu, atunci inseamna ca nu e conectat bine careva din cele 2 cabluri SAU hard disk-ul este defect.

| tikow explică (pentru Bula):

Unde pot verififica in bios unde intru?

| Bula a răspuns (pentru tikow):

In BIOS intrii exact dupa pornirea calculatorului, inainte de boot-are, cand se afiseaza pe ecran "press Dell (sau F2, F10 etc.) to enter in BIOS. Acest text apare doar pentru u timp foarte scurt (1-3 secunde), imediat dupa ce apare ceva pe ecranul de pornire.

| tikow explică (pentru Bula):

Stiam cum se intra in BIOS am rezolvat
am activat toate SATA-urile