| AndreiAditzu1234 a întrebat:

Am conectat pc-ul la monitor și când să îl pornesc nu îmi apare nimic pe ecran absolut nimic, și dacă îl conectez la plasma televizor îmi apare doar "no signal" pe ecran. Am încercat și prin VGA și prin hdmi să îl conectez și tot așa ii, care-i problema?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

La televizor e probabil necesar sa alegi sursa video de pe telecomanda (vezi butonul "Sources", apoi alegi VGA sau hdmi, in functie de varianta folosita), ca sa se poata conecta la unitate si afisa imaginea ca pe monitor.
Daca pc-ul are o problema (de multe ori cauzata de memoria ram), nu vei avea imagine nici pe monitor, nici pe alt ecran la care conectezi unitatea.
In caz ca nu ai cunostinte IT, apelezi la cineva priceput sau duci calculatorul in service, ca sa-ti rezolve problema.

| AndreiAditzu1234 explică (pentru dannyel86):

Și cât costă reparația?

| dannyel86 a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Depinde despre ce problema e vorba. happy Nu pot da un pret, pentru ca fiecare service are tarifele lui. Daca e necesara doar scoaterea unor piese si montarea lor corecta inapoi in unitate, pretul nu ar trebui sa fie foarte mare (numai pentru deranj). In caz ca e vorba de componente care trebuie inlocuite, atunci iti poti imagina ca tariful va include si pretul piesei inlocuite (o poti primi de la service, daca o au pe stoc, sau o poti cumpara personal din alt magazin, urmand ca in service doar sa ti-o monteze).
Trebuie sa tii cont de faptul ca pc-ul e in garantie sau nu. Daca e inca in garantie, pentru a se pastra aceasta, e necesar sa duci sistemul la service-ul autorizat de la magazinul din care a fost achizitionat calculatorul. Daca pc-ul nu are garantie, il poti duce la orice service doresti pentru a fi reparat. big grin

| cyberalex a răspuns:

PC-ul cate placi grafice are?
Cate iesiri video (VGA, DVI, HDMI) si de unde?
Daca este numai una, atunci problema este conexiunile (cuplat bine cablu, etc). sau chiar cablu in sine.
Daca sunt mai mult de una, atunci care este cea de default? De obicei integrata in placa de baza, deci lasa legat numai VGA pentru monitor si cand pleaca BIOS-ul intra in el si pune alta placa grafica in default.