| AndreiAditzu1234 a întrebat:

Am conectat pc-ul la plasma TV prin cablu hdmi sa folosesc plasma pe post de monitor la pc, totul este bine doar cu o excepție nu este 1080p când dau click dreapta și screen resolution resolutia maxima este 1360x768 nu știu de ce. Si monitorul obișnuit are rezoluția maximă 1366x768 mai mult că televizorul, ce sa fac?

13 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce model de tv si ce placa video ai pe pc/laptop, ce model?

| AndreiAditzu1234 explică (pentru CM7YRE):

Vortex TV si pc-ul are placa video nVIDIA GeForce gtx 1050 ti, 8 gb ram, processor amd ryzen 5 2400g

| CM7YRE a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

1050 ti are rezolutie full hd. Cel mai sigur tv-ul tau este un hd si suporta rezolutie maxima de 1366 x 768. Iti dai seama prin cautarea pe google a modelului tv-ului (sau daca a fost mai ieftin de 1.000 ron, vad la altex toate vortex full hd 950-1000 pret minim)

| AndreiAditzu1234 explică (pentru CM7YRE):

Tv-ul suporta rezolutie maxima 1360x768 și monitorul obișnuit 1366x768 și tv-ul ii mult mai mare ca monitorul ar trebui sa suporte mai mult

| flixbuster a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Nu exista nici o legatura intre diagonala TV-ului (= mare) si rezolutia suportata (= multi pixeli). Exista panel-uri LCD de 13" Full HD (1920x1080) si de 32" HD (1280x720).

Daca tot ai cerut ajutorul si ti s-a spus sa dai modelul EXACT de TV pentru verificarea rezolutiei maxime, eu zic ca ai putea face efortul sa dai aceasta informatie - daca vrei sa fii ajutat, altfel o poti arde aiurea cu TV-ul mai mare ca monitorul in continuare.

| CM7YRE a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Nu zau? Crezi ca daca un tv are 100 metri si altul are 1 metru, cel de 100 metri obligatoriu e "4k" si celalalt nu suporta 4k? Uita-te la ce-a zis Flixbuster, a explicat ok. Daca nu crezi, treaba ta!

| AndreiAditzu1234 explică (pentru CM7YRE):

Nu am zis ca sa fie 4k voiam sa fie doar 1920x1080 rezolutia și nu 1360x768

| AndreiAditzu1234 explică (pentru flixbuster):

Nu exista pe acolo la setările tv-ului sa modific rezoluția ceva?

| CM7YRE a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

"tv-ul ii mult mai mare ca monitorul ar trebui sa suporte mai mult". Exact asta ai zis. CONTEXTUL e la fel, nu conteaza exemplul. Concluzia ta "mai mare = trebuie sa suporte mai mult".
" Nu exista pe acolo la setările tv-ului sa modific rezoluția ceva?"
Daca tu asta crezi despre un panou cu rezolutie NATIVA, e clar. Poti doar sa faci asta: http://helpdeskgeek.com/......a-monitor/ sau aspect ratio maxim. Daca tv-ul tau e "nativ", nu prea ai ce sa-i faci pentru ca asa s-a "nascut" el. Vezi ca unii termeni sunt incadrati " "... nu mai lua totul mot a mot. Evident ca n-ai zis de 4k fizic, dar intentia era aceeasi. Exemplu exagerat sa intelegi ce exprimi tu prin "mai mare".

| flixbuster a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Uite, vad ca in romana nu intelegi, iti zic in engleza.

Can you please let us know the EXACT brand and model of your TV so that we can check the maximum resolution it supports? Thanks for helping us to help you!

| AndreiAditzu1234 explică (pentru flixbuster):

Vortex TV

| AndreiAditzu1234 explică (pentru flixbuster):

Vortex TV V48CN06

| flixbuster a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Bun. Problema e ca gasesc TV-ul asta si cu rezolutie HD si cu rezolutie Full HD la descriere.

Hai sa luam de buna descrierea de la Altex (si la EMAG apare la fel) unde zice ca e Full HD:

http://altex.ro/televizor-led-full-hd-121cm-vortex-v48cn06/cpd/LEDV48CN06

Ca idee, daca ai vreun post TV Full HD si dai afisare info din telecomanda, iti zice la rezolutie 1920x1080 sau 1080p?

Mai apoi, cand conectezi laptop/desktop e posibil sa faca implicit mirroring adica sa scoata ce e pe monitor si pe televizor. Apasa tastele WIN + P simultan si iti apare o chestie care iti permite sa schimbi afisarea - alege Second Screen Only (e ultima optiune la mine) sau orice altceva care iti da de inteles ca afisezi DOAR pe TV. Verifica si acum rezolutia TV-ului - chiar daca e mai mica decat Full HD vezi daca nu poti sa o ridici acum la 1920x1080.

Daca scoti doar pe Second Screen Only si nu poti sa ridici rezolutia TV-ului mai sus decat 1360x768 sunt sanse 99.99% ca totusi TV-ul sa fie doar HD (si nu Full HD).