| anonim_4396 a întrebat:

Am contul de Facebook din anul 2010, confirmare identitate din anul 2014, folosesc numele real exact cum este trecut în CI, data nașterii reala, locația din profil reală, poză profil reala, însă Facebook mi-a suspendat ieri contul pe motivul "am observat activitate suspectă în cont". Prima dată m-au pus să introduc codul trimis pe nr. cutare asociat contului ( care e și numărul meu, de asemenea). Am introdus codul, apoi m-au pus să încarc o poza cu mine care să fie cât mai vizibilă pentru a se putea vedea fața. Am trimis și asta, iar acum zice ca nu pot accesa contul până nu revizuiesc ei fotografia trimisă de mine.

Cât timp durează revizuirea? Și oare Facebook chiar a devenit o adevărată dictatură online? Care activitate suspectă în cont când eu am activ pe cont și verificarea în doi pasi ( cu cod trimis pe telefon când vrei sa te conectez) și alerte la conectări? Și eu nu cred despre nici o activitate suspectă în cont, doar oameni frustrați care din lipsa de altceva încep sa raporteze profile.
Deci, cât timp durează revizuirea?

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

Mie mi-au inchis contul de Youtube tot asa brusc dupa ce am zis ceva de islam, sunt niste angajati care se ocupa cu treburile astea, poate tipul era musulman si s-a suparat. Nu a fost corect pentru ca in regulament scrie ca trebuia sa primesc doar un avertisment prima data. Mi-am facut altul whatever... Facebook nu mai este cine stie ce de mult timp, ii vad pe altii cum isi pun toata viata acolo, e creepy, eu nu pot sta mai mult de 30 de minute pe site-ul ala. Ar fi in interesul lor sa-ti dea contul inapoi, in 3 zile-1saptamana probabil vei primi raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru christine99):

Eu Facebook folosesc mai mult pentru amuzament, mai ales secțiunea videoclipuri unde mai intru și urmăresc câte ceva. Mai vad câte o postare amuzantă, alta care mă motivează în stări mai nasoale, iar postările prietenilor pot spune ca nici nu le urmăresc pentru ca le-am dat tuturor unfollow să nu mai vad nimic din ale lor. În plus am o pagină creată în memoria lui Paul Walker cu peste 40.000 like-uri și mai postez acolo imagini și videoclipuri. Mai mult pentru asta intru pe Facebook, iar de multe ori ( mai ales de la pagini cu știri internaționale) am aflat noutăți ce zicea dimineața la știri pe pro TV. Are și părți bune, dar na.

| anonim_4396 explică (pentru christine99):

Mi-au deblocat mai devreme contul. Mai dă-i în pnm că atâta gargară mai fac ăștia de la Facebook de parcă nu știu ce ar fi. Cei care își trimit nuduri în privat, pe ei nu mai blochează.

| christine99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ca au si ei la ce se uita laughing

8 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Ai intrat si tu la zucc. laughing
Nu stiu cat te tine in asteptare, dar las ca-i mai bine fara.

| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Dacă îmi dezactivează contul de tot ( ce nu cred ca se va întâmpla asta), nici ca îmi fac alt cont de Facebook. Bine ca Facebook se ocupa cu toate prostiile, să arate că au și ei activitate, ca în rest sa dezactiveze toate conturile false nu sunt în stare. Să o mulțime de conturi fake cu denumiri Gigi Bombardierul, Ana Bubulina, Fernando Versace, pe astea nu le mai vede.

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai Facebook-ul se bazeaza mult pe raportarile oamenilor. Si daca alea-s biased, Facebook nu sta foarte mult sa discearnă.

In SUA e si mai rau. Se stie ca cele mai mari corporatii precum Google sau Facebook sustin material partidul democrat. Acolo sunt foarte multe dispute politice si rasiale pe Facebook. Si cine e republican, isi poate primi zucc. laughing
Vezi presiunea pusa de cei din Congress pe Facebook pe cauze politice in audierea in Congress. Sunt multe video-uri pe Youtube cu ei. S-a intamplat ca si Youtube-ul sa ia jos un video de educatie de la o universitate americana, doar pentru ca era republicana.

| Algo098 a răspuns:

E o prostie "FB-ul". Si daca ai mai multe postari intr-un timp mai scurt, tot e posibil sa iti blocheze contul. Exista viata si fara "FB".

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Mie îmi spui. În perioada noiembrie 2018 - februarie 2019 am fost blocat non-stop. Nu am avut dreptul de a posta nimic, de a aprecia, like, nu puteam scrie mesaje pe messenger... Doar ma uitam. Cum expira un block 30 zile, ma trezeam cu alt block 30 zile pentru postari (chipurile) cu limbaj care incita la ura. În grup și acolo am fost blocat câte 7 zile cred ca 2 luni în total. E frecție la picior de lemn FB. Pe o parte e util mai vezi o știre, mai razi, mai cunoști oameni faini, dar câteodată e enervant. Dacă folosești butonul like prea excesiv, te restricționează. Dar pe ăia care își trimit nuduri în privat, pe ăia nu ii mai vede.