| AlexAndreiD a întrebat:

Am cumparat chiar acum un MSI GTX 1060 Armor, 6GB, 198biti, noua, din magazin, In idle sta la 49-50 grade. Oare este mult? P net scrie ca are 45°C in Idle. Carcasa este destul de aerisita. Este posibil sa fie asa fiind noua? Sau nu are nicio treaba?

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Al meu HD4870 sta la 65* in idle cu racire custom! Adica radiator si ventilator aftermarket! Eu zic ca 50* este chiar ok. In full load ce temperaturi ai?

| AlexAndreiD explică (pentru Frank51):

In full load sta pe la 70, 67-70, uneori 72

| Frank51 a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Eu zic ca aceste temperaturi sunt safe. Daca placa merge bine si nu trece de aceste temperaturi poti sa stai linistit.

| Andrewquq a răspuns:

Nu știu ce să zic, eu am un 1050 Ti iar în idle am 36-42°C. Verifica cat de multa putere ai pe sursa și de cat are nevoie placa (scrie pe cutie), s-ar putea sa nu ai destulă energie. Vezi și daca miroase a încins.

| AlexAndreiD explică (pentru Andrewquq):

Am un Corsair de 650w iar placa nu miroase a incins si necesita 500w, scrie pe cutie