| tran5lucent a întrebat:

Am cumparat ieri un laptop acer(procesor 2.13, 3gb Ram, placa video 1gb) am bagat windows 7 si cand dau shutdown se stinge si se aprinde singur dupa 2 secunde(de fiecare data. Pot sa il inchid numai daca tin apasat pe buton). Plus de asta in bios la video scrie 128mb. Care o fi problema?

1 răspuns:
| Ðangelo a răspuns:

1.Deconecteaza internetul inainte sa il stingi (il poate porni un semnal din retea)2. verifica ca butonul de shutdown sa fie configurat corect in windows si sa nu fie setat pe restart, 3 l-ai socat static din greseala (un soc static poate aveai si 2000volti) si s-a ars ceva mic in interior si in cazul asta trebuie dus la un service, 4 cea mai sigura varianta,ai un virus(dialer mai exact), intra in safe mode si scaneaza tot cu malwarebytes, fa asta de 2 ori ca sa fi sigur, succes.A si in legatura cu placa video, acolo este memoria alocata placii video (shared memory)poti mari cantitatea de memorie alocata placii video din memoria sistemului din optiunea pe care ai vazut-o in bios.