| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat o carte digitala (pdf) in valoare de 7E si vreau sa o pun pe toorreenntt pentru a deveni gratuita, cum fac asta?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vei plati pe bucata "vanduta" cate 700 euro, adica cat nu-i va fi rusine distribuitorului sa ceara despagubire... tongue

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Bula):

Da ce sa ceara despagubire daca i-am cumparat cartea?

| PainTech a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Ai cumparat o singura carte, pe scurt ai cumparat dreptul sa utilizezi o singura carte.

Daca eu ti-am vandut o punga de cipsuri, asta inseamna ca poti sa vii la mine in magazin si sa iei pungi de cipsuri la infinit, cu pretextul ca ai cumparat deja una?

| PainTech a răspuns:

Orice redistribuire (copiere pe suport fizic sau digital) a unui bun digital este ilegal fara acordul scris al detinatorului drepturilor de autor. Deci, distribuirea unei carti CUMPARATE pe Scribd este ilegala.

Doar daca cartea a fost distribuita de autor pe Scribd, procesul de descarcare este legal.

| IIIshaneIII a răspuns:

Fratilor,sariti pe mine cu chestii de legal si ilegal, voi nu ati trecut niciodata pe rosu la semafor, sau ceva ilegal de pupati atat in cwr sistemul si legile sale?, eu intreb cum pot incarca un fisier pe toorent fie el carte, caiet sau pix in format analog

| Ax3LdeV a răspuns:

Daca tu ai 10 biciclete in garaj, eu cumpar una de la tine inseamna ca eu daca am vandut bicicleta pot veni sa mai iau de la tine din garaj doar am cumparat. Sunt acele drepturi de autor care nu iti permite sa sa fac ce vrei tu.