| penus a întrebat:

Am cumparat o placa video la un miner iar el i-a modificat setarile in asa fel incat sa consume mai putin curent sau ceva de genu.Din cauza la setarile alea windows-ul imi dezactiveaza placa si nu o pot folosi.Codul de eroare este nr 43, asta apare la device manager la display.Cum fac sa resetez setarile bios facute de el ca sa nu imi mai blocheze windows-ul placa? Am reinstalat os-ul si am resetat setarile uefi dar tot o blocheaza.

4 răspunsuri:
| crysty1222 a răspuns:

Ai cumparat-o personal de la el sau ti-a venit prin curier? Daca ai cumparat-o personal, ti-a facut si proba sa vezi daca merge? Daca nu ti-a facut proba e posibil ca placa aia video sa fie defecta. Placile astea folosite la minat sunt forjate la greu, merg continuu cu orele, de aia e bine sa le eviti. Poate ne zici si ce model de placa video ai.

| penus explică (pentru crysty1222):

Curier.Placa merge, am imagine pe monitor dar windows-ul o dezactiveaza si nu poate sa lucreze la capacitate maxima.Modelul placii este rx 470

| CM7YRE a răspuns (pentru penus):

Placa, daca e cum a zis el cel mai probabil e undervolted pentru curent mai putin, dar in general te duci pe overclock. Intreaba-l daca a modificat cumva bios-ul, poate trebuie reflash-uita.

| 1Dezaxat a răspuns:

Felicitari, tocmai ti-ai luat teapa. Placa nu este modificata, este stricata. "Modificarea" se numeste overclock si se face din windows. Daca tu nu ai in windows msi afterburner si nu umbli in el, placa e default. Ia-ti adio de la bani. Ca sa stii pe viitor, placile minate sunt niste epave.