| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Am cumparat o placa video Radeon HD 5450 Asus Silent si nu da deloc pe monitor! Coolerele din Pc si toate componentele porneau normal si se auzeau dar nu afisa nimic pe monitor. Sursa originala a PC-ului e de 280W si am crezut ca asta ar putea fi problema. Asa si facut si m-am dus la cineva sa incerc placa video in PC-ul lui si i-a functionat perfect la el in PC. A pornit tot si a afisat pe monitor. Si eram sigur ca sursa mea era de vina. Tocmai din cauza asta mi-am cumparat o sursa Energon de 750W. Am ajuns acasa cu sursa si am conectat tot corect la PC si i-am dat drumul. Ciudat dar nici cu sursa aceasta care chiar e buna nu pornea pe monitor insa coolerele si restul se invarteau normal. Ce vrea sa insemne? La inceput am crezut ca e de la sursa insa acum nu mai inteleg nimic. Exista vreo posibilitate ca placa mea de baza sa nu fie compatibila cu placa video? Voi care credeti ca e problema? Daca scot placa video dedicata din PC si o las pe integrata totul functioneaza perfect normal. Unitatea mea e "Lenovo M57 SFF".

9 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Pai cam astea ar fi:
1. Daca iti da bluescreen s-ar putea sa ai temperatura cam mare
2. Daca iti bibaie led-ul de la monitor s-ar putea sa fie din cauza la rami
3.Sar putea ca placa video sa fie stricata
Ai incercat sa testezi placa video pe alt PC sau al unui prieten, daca o sa incerci si o sa mearga inseamna ca PC-ul tau are ceva

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru alexboss2020):

O sa iti raspund in ordine:
1. Ce bluescreen sa de-a ma? laughing Ce temperaturi visezi?
Nu se aprinde deloc pe monitor si nu e cald deloc pc-ul!
2. Nu bipaie nici un led... Iar ramii is perfect functionali.
3. Tu ai citit macar complet ce am scris? Citeste complet si atunci sa vorbesti! Nu mai scoate prostii pe gura inginere! Am precizat clar ca am testato in PC-ul altcuiva si functiona!

| alexboss2020 a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Atunci monitorul e de vina, dar totusi ar fi ciudat ca monitorul sa nu mai mearga, adica practic un monitor se strica ori daca e foarte vechi ori daca ii dai un pumn

| alexboss2020 a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Si intrebarea trebuia sa o pui la jocuri/pc online nu la tehnologie oricum ce monitor ai? Il ai de mult timp?

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru alexboss2020):

Ce treaba sa aiba monitorul nene? laughing) Ii un LG Flatron W1941S si merge impecabil.

| alexboss2020 a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Ba daca tu crezi ca nimic nu e strict atunci cum d*** nu iti merge placa video pe pc-ul tau?

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru alexboss2020):

Faci crize coita? laughing le ai cu calculatoarele putin peste bunica

| Ironwin a răspuns:

Din bios schimba care placa video sa fie activa. Faci asta cu placa video onboard, dupa care schimbi si fizic placa dedicata.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Ironwin):

Am incercat si faza cu schimbatul din bios. Adica am setat in Bios in loc de integrata pe dedicata pcie. Tot la fel...