| dannyel86 a întrebat:

Am cumparat un neon, iar cand l-am montat s-au aprins doar extremitatile, nu si mijlocul. L-am invartit in diferite directii, crezand ca e vorba de contact, dar niciun rezultat pozitiv. Mai si palpaie zonele care lumineaza, prin urmare ma gandesc ca problema e la sistemul in care se monteaza neonul. Daca schimb starter-ul rezolv problema?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, schimba starterul dar pui unul tot de aceeasi putere ca cel vechi. Scoti ștarterul vechi si mergi cu el ca model sa cumperi unul nou exact cum era acesta vechi, il montezi si gata, neonul va functiona.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este de la starter, nu declanseaza ionizarea.
Pune un alt starter pentru puterea tubului sau universal.

| dannyel86 explică (pentru Bula):

Mersi! Asa voi face. Sper sa se rezolve.

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Poate si tubul vechi va functiona.

| dannyel86 explică (pentru Bula):

Tubul vechi are culoare fumurie pe margini, desi lumineaza in extremitati, la fel ca cel nou. Ma gandesc sa nu fi facut vreun scurt suportul pe care se monteaza sau poate culoarea de taciune e semn al uzurii normale. Nu ma pricep la neoane, de aceea am intrebat pe site. Voi incerca cu starter-ul. Din cate inteleg, nu e scump ca pret.

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Culoarea fumurie este din cauza incalzirii de la filamentele din capat.
Filamentele se incalzesc pana ce starterul cupleaza si tubul se ionizeaza.
Daca starterul nu functioneaza corect, nu se deconecteaza, atunci caldura este mai mare si afumarea la fel.
Filamentele se pot verifica cu un aparat de masura (ohm-metru) sau cu bec de control inseriat. Daca unul din filamente este intrerupta, atunci tubul este defect.

| dannyel86 explică (pentru Bula):

Salut. Am simtit nevoia sa vin cu un raspuns. Intr-adevar, era vorba de starter, pe care l-am schimbat. Prima data cu unul de 22W, dar imi facea flash-uri si nu stiam ce are. M-am uitat pe neon si e de 36W, asa ca l-am schimbat cu unul potrivit si nu mai sunt probleme. Mersi mult!

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Sa stii ca, un neon se poate folosi si daca are filamentul ars.
Trebuie doar facut un mic cirvuit electronic... happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru dannyel86):

Daca tubul este fumuriu la capete: este necesar sa il inlocuiesti cu unul nou; pentru utilizarea provizorie poti folosi un starter mai "puternic".

| Cristi3000 a răspuns:

Intoarce neonul, gen pune capetele invers si daca nici asa nu merge, trebuie schimbat starter-ul...