| SingleForOne a întrebat:

Am cumparat un telefon cubot dinosaur, dar nu se deschide. Am asteptat vreo trei ore sa se incarce, dar degeaba.
Cate ore, in general, pentru un telefon nou trebuie sa astept pana se deschide?

Răspuns Câştigător
| AlinKun a răspuns:

Daca nu da semne de viata, verifica sa nu fie o folie aplicata pe pini de contact de la baterie. Multe telefoane vin acum cu contactele izolate. Daca nu are nicio folie pe contacte, incearca cu alt incarcator/cablu de date. Daca nici atunci nu vrea, contacteaza vanzatorul in vederea rezolvarii problemei.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai incercat sa-l pornesti prin apasarea mai lunga a butonului de pornire-oprire? happy

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Ce intrebare retorica...

| gelu1970 a răspuns:

E defect. dupa 15 minute cu incarcatorul conectat ar trebui sa il poti porni.

| flixbuster a răspuns:

Un telefon nou trebuie sa porneasca imediat.

Bateria se lasa incaracata 50% - 60% in pachet din fabrica pentru ca asa se stocheaza bateriile pe termen lung cand nu sunt folosite (cand iese cutia din fabrica nu se stie cand va fi vanduta).

Daca l-ai cumparat din magazin trebuia sa ti-l porneasca acolo pentru proba. Daca a venit prin curier, proba o faci tu ca altfel nu se poate.

Daca produsul nu porneste dupa scoaterea din cutie este DOA (Dead On Arrival - Mort La Sosire) si trebuie sa iti fie inlocuit rapid cu unul nou. Contacteaza imediat firma de unde l-ai cumparat.

| SingleForOne explică (pentru flixbuster):

Am incercat sa-l deschid cand a ajuns curierul, dar nu se deschidea. Am stat vreo 15 minute, dar tot nu se deschidea. Curierul mi-a spus ca, probabil, i-ar mai trebui cateva ore, fiind descarcat complet.

| flixbuster a răspuns (pentru SingleForOne):

DOA clar - returneaza produsul.

Nu stiu curierul al cui era (al furnizorului sau firma separata de curierat) dar te-a pacalit ca sa nu se intoarca el cu comanda nelivrata.

| PsyhoChild a răspuns:

De ce ai cumpara un telefon de la o firma asa straina.Mai bine cumparai un Samsung galaxy sau un iphone. Probabil ti s-a dat telefon defect.

| Surtulecs a răspuns:

Buna! In mod normal un telefon dupa ce se achizitioneaza, se lasa minim 8 ore la incarcat intr o sursa sigura.

Sper ca te-am ajutat!

| SingleForOne explică (pentru Surtulecs):

E cam exagerat, nu crezi? Nici daca ar fi descarcat complet nu i-ar trebui sa se deschida, poate doar cateva ore.

Răspuns utilizator avertizat