| MaximClaudiu a întrebat:

Am cumparat zilele acestea un gtx 1060 si nu il pot face sa mearga la pc-ul meu.
Placa de baza ga-h61m-s1
Am citit pe internet ca placile videopci-e gen 3 ar trebui sa mearga si pe placile de baza pci-e gen 2, totusi lucrul asta nu se intampla.
Idei/sugestii?

6 răspunsuri:
| PesPuma2013 a răspuns:

Ce ai citit tu este gresit depinde si ce PCI-Experess suporta placa ta de baza, in cazul tau ar trebui sa ai pci-express 16x3 iar din cate stiu cele de gen a 2 a nu suporta asa ceva.O alta problema ar putea fi sursa. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce anume nu merge? da placiile video sunt backwards compatible cu orice gen de pci-e

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa ta de baza este compatibila cu placa video. Problema trebuie sa fie de la procesor. Procesorul nu este compatibi (cred) cu placa video. Mai poate fi si o defectiune a slotului placii de baza sau video. Trebuie incercata placa video pe PC-ul unui prieten, vecin sau intr-un atelier. Poate fi o sursa slaba.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru PesPuma2013):

Cand ai dat raspunsul te-ai documentat cu caracteristicile placii de baza? Redau de pe siteul fabricii mama:
"Expansion Slots
1 x PCI Express x16 slot, running at x16
(The PCI Express x16 slot conforms to PCI Express 3.0 standard.)
* PCIE Gen.3 is dependent on CPU and expansion card compatibility.
2 x PCI Express x1 slots
(All PCI Express x1 slots conform to PCI Express 2.0 standard.)".
Asta inseamna ca este compatibila cu slotul 3.0 care (in paranteza fie spus) este compatibila si cu slotul 5.0. Adica o placa video care are 5.0 merge perfect pe slot PCI-e 3.0 deoarece la placile de baza nu s-a ajuns la slot 5.0. Ai auzit ceva dar nu bine. Sloturile de la 2.0 in sus nu sunt compatibile cu cu varianta 1.0.

| PesPuma2013 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu cred ca procesorul are vreo legatura...App uita te te rog la intrebarea mea de pe profil

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru PesPuma2013):

* PCIE Gen.3 is dependent on CPU and expansion card compatibility = * PCIE Gen.3 depinde de compatibilitatea cu CPU și cu slotul de extensie. Cum slotul este generatia 3 ca si al placii video nu vad care ar putea fi acea problema!