| Meryemmmmmmmmmmmmmmm a întrebat:

Am de făcut un proiect la fizică despre o temă doar că nu power point. Prin ce alte metode aș putea face proiectul?

12 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Um... proiect scris în Word?! Cu documentație serioasa, nu succinta?
Sau în ziua de azi nu se mai știe cum se fac proiecte școlare adevărate...

| Ineys a răspuns (pentru Catrice):

Esti de partea profesorilor?

Acele proiecte au in 99% din cazuri impact 0 asupra elevilor, deoarece se fac in graba si scarba, cu mult copy-paste si cu implicare 0 din parte lor in special daca se impune un anumit subiect. Mai sunt exceptii atunci cand li se da elevilor dreptul de a alege tema proiectului si despre ce sa fie proiectul. Poate atunci unora chiar le place.

| Catrice a răspuns (pentru Ineys):

Nu, de ce întrebi? laughing
Nu a menționat dacă tema a fost impusa sau la alegere.
Tu nu știi ce înseamnă documentare serioasa în ultimii zeci de ani: Wikipedia rolling on the floor la fizica în special ai tot ce vrei pe subiect: teorie, formule. Mai copiezi dintr-un manual un experiment probleme exemple ceva și gata 100% implicare.
Depinde și de profesori cat de interesați sunt de calitatea proiectului.

| Ineys a răspuns (pentru Catrice):

Pai asta zic si eu. A face un proiect = a copia de pe wikipedia = 0 acumulare de cunostinte pentru ca sa fim seriosi, cine retine ceva din ce scrie cand o face in sictir. laughing

| Catrice a răspuns (pentru Ineys):

Da, dar macar se răsplătește efortul cu un 10 laughing

| Ineys a răspuns (pentru Catrice):

Eeeh, nu stiu ce atata tam-tam pentru niste note mari in generala/liceu, oricum nu sunt relevante. laughing

| christine99 a răspuns (pentru Catrice):

Copiii dezvolta abilitatile de lucru in echipa si vorbit in public, ce conteaza ca nu stiu sa rezolve o ecuatie sau lesina daca fac trei genoflexiuni laughing

| Catrice a răspuns (pentru christine99):

Lucru în echipa huh... unul face tot și ceilalți iau premiul rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns:

Poti folosi variantele in cloud ale Microsoft sau Google, si OpenOffice, LibreOffice ca alternative pe care le poti instala pe pc, sunt open source (gratuit si fara virusi) si le gasesti foarte usor aici:
https://www.openoffice.org/download/
https://www.libreoffice.org/download/download/

| Ineys a răspuns:

Tras la imprimanta?

| Speranta12 a răspuns:

Poti folosi Prezi, varianta Basic, gratuita. Iti faci cont si apoi poti lucra. Prezi e mai dinamic si interactiv.

Sau poti lucra in varianta online a lui Powerpoint oferita de Microsoft. O gasesti pe Google.