| qpMihaiAdrian a întrebat:

Am de gand sa fac o masinuta ce urmareste linia alba, masoara distanta in cm si o afiseaza pe un LCD.
Am vazut ca kit-ul pentru masinuta il pot cumpara, doar ce trebuie sa il asamblez. Tot ce nu stiu e cum sa fac si ce trebuie sa mai iau ca sa imi masoare distanta in CM si sa o afiseze. (in afara de arduino si LCD). Stie careva cum as putea proceda?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca si la un calculator, si masinuta ta este compusa din 2 parti esentiale:
- hardware - adica piesele componente ale masinutei, ce le poti cumpara si asambla
- software - adica programele care vor interpreta semnalele senzorilor si vor da comenzile necesare pentru actionari. Aceste programe trebuie scrise individual pentru fiecare tip de echipament, in functie de caracteristicile fizice folosite si functiile ce se doresc a fi executate. Este partea ceea mai grea si provocatoare, pentru cei care fac modele de masini, roboti, etc.

| qpMihaiAdrian explică (pentru Bula):

Aloo.
Imi trebuie senzor de ala sa faca aia si asa afiseaza. Raspunsul tau e total inutil.

| Bula a răspuns (pentru qpMihaiAdrian):

Un SENZOR este o piesa care "simte" ceva si da un semnal electric de prelucrat.
Urmeaza un circuit electric /electronic care transforma semnalul senzorului in valoare digitala.
Valoarea digitala a masuratorii este trimis intr-un calculator care - cu ajutorul unui program memorat - decide ce este de facut (transformare in semnal pentru afisare, actionarea unui motor /releu sau alta piesa, etc.

NU exista "senzor" care face totul ce gandesti. Pentru ce vrei tu, sunt necesare o serie de lucruri.

| Dms a răspuns:

Salut dupa ce am inteles eu e vorba sa masori lina alba Ca sa nu te complice ori poti sa calculezi cat timp ii ia motarelor sa parcurga un cm si apoi sa faci o functie care sa numere sau o solutie mai rapida si mai eficienta ar fi sa pui un senzor de culoare sub robot si pe linia alba sa pui din 10 in 10 cm o banda neagra si cand senzorul de culoare detecteza portiunea neagra sa adauge 10 cm la distanta parcursa Daca nu te descurci sau ai nevoie de ajutor da mi un mail pe victordamaschin2@gmail.com