| anonim_4396 a întrebat:

Am decis sa imi achizitionez aceasta configuratie in rate.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1362098/
Am facut-o cu ochii lipiti de somn deci vreau sa stiu daca ventilatoarele intra in carcasa si daca toate piesele sunt perfect compatibile si daca nu voi avea probleme cu el.

Cum am zis nu am fost foarte atent!

Funda

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Scoate la naiba 8350-ul ala de acolo si pune-ti un i5 4460 in schimb. Nu numai ca vei avea performante mai ok in gaming, dar este un cpu extrem de ok si pentru editari sau randari. Sa nu mai spun si de energia consumata.
Si nu stiu ce ai ai ales tocmai acel model de placa de baza, chiar nu stiu ce ai vrut sa faci. Oricum OC 8350-ului nu il urcai tu prea mult in frecventa ca aveai nevoie de un cooler mult mai performant.
In fine, eu iti recomand placa asta de baza : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-b85m-ds3h-a/ impreuna cu un i5 4460.
In rest configuratia este ok, nu schimba nimic acolo. Carcasa este una de calitate, ce permite un WM mai mult decat decent. Si scoate ventu al pus de tine ca iti vine carcasa cu venturi direct in ea scrie la specificatii.

9 răspunsuri:
| BigG a răspuns:

Da. Carcasa are 4 ventilatoare incluse, in rest totul pare ok

| bogdan12321132231 a răspuns:

Mai bine mai astepti sa apara si celelalte procesoare din seria 6, se vor ieftini, in loc de un i5 4460 vei lua cu aceeasi bani un i5 6600 fara k, si in 3zile o sa apara gtx 960 TI care se mai apropie de gtx 970, probabil ca va fi pana in 1300 1400 de lei.

| bogdan12321132231 a răspuns:

Nu este compatibila configuratia pentru ca placa video are slot pci express 3.0, iar placa de baza are pci express 2.0 gandeste te sa iei un procesor de la Intel decat porcaria aia de 8350 mai bine si un i3... Si no sa gasesti tu pe pc garage placa e baza cu soclu am3+ compatibila cu pci express 3.0.

| anonim_4396 explică (pentru bogdan12321132231):

Da...acum am vazut si eu.

voi face alta configuratie

| CPAElites a răspuns (pentru bogdan12321132231):

M-ai dat pe spate cu "Nu este compatibila configuratia pentru ca placa video are slot pci express 3.0, iar placa de baza are pci express 2.0" rolling on the floor Cum sa nu fie compatibila man?

| anonim_4396 explică (pentru CPAElites):

Sa te vad pe tine cum pui pci 3.0 pe 2.0

| Jipa95 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

O placa de baza cu slot PCI-E 2.0 este perfect compatibila cu o placa video cu slot PCI-E 3.0
Dar, intre PCI-E 2.0 si 3.0 placa video va fi limitata dpdv al performantelor cu 1 maxim 2% din performante daca este sa vorbim de o placa video high end precum r9 390 sau gtx 980

| bogdan12321132231 a răspuns (pentru Jipa95):

R9 390 e mai slaba decat gtx 970 http://www.game-debate.com/....../index.php se vede ca la 1440p are 8, 2 970, iar r9 390 8, 1 nu ca ar fi mare diferenta aproximativ egale pe langa consumul de la amd mult mai mare 290w fata de 140w

| bogdan12321132231 a răspuns (pentru Jipa95):

Ai vazut mesajul de la mine? Daca poti sa-mi dai un raspuns.