| Ruines a întrebat:

Am descarcat Malwarebytes Anti-Malware si mi-a gasit 182 de virusi. Faza e ca nu pot sa-i sterg... programul ii baga in carantina dar daca dau sa le stearga ele apar din nou (si le detecteaza din nou si le baga iar in carantina).
Faza e ca pc-ul meu merge foarte foarte greu, si nu e din cauza internetului, fiindca mai am un calculator conectat la acelasi internet si merge bine. Cred ca e din cauza virusilor.
Ce sa fac?

30 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Să îi cumperi licența ca să îi și șteragră. Oricum chestiile astea cu antivirușii îs doar create mai mult cu scopul de a scoate banii de la voi, că în caz că nu știai chiar producătorii de antiviruși lasează „virușii" pe net și apoi în următoarea zii vă oferă „soluția" prin update la antivirus.Asta e liumea Windows plus sateliții acestuia și anume producătorii de antivirus și jocuri; lumea dominată de ban, minciună și meschinării.Un calculator ce rulează Windows nu numai de la viruși se poate mișca greu ci și de la faptul că nu este optimizat, aplicațiile nu sunt optimizate pentru hardware-ul pe care este instalat Windows-ul sau mai rău Windows-ul nu este instalat pe uin hardware corespunzător cerințelor reale ale lui nu minciunilor comerciale date de Microsoft. Dacă vrei devirusare eficientă încearcă s-o faci cu un antivirus extern butat de pe un CD ceva în genul avira rescue kit și altele, sau accesând hard discul cu o distribuție linux pe care este instalat clamTK(un antivirus oppen source ce detectează și elimină ambele tipuri de viruși; și cei de Linux și cei de Windows(în special) și este folosit pentru serverele Linux pe post de stârpitor de malware din sisteme.Restul sunt prostii comerciale.Succes

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeyCj):

Corect! Ce putin prima parte. Mai departe nu ma mai pricep.

| stanly7 a răspuns:

Mamaaaa cati profesionisti aici.
Parca sunt pe un forum specializat in probleme IT.
Incearca Combofix si malwarebytes
(sau/si dr web) in safe mode.
Eu asa as face.
https://www.youtube.com/watch?v=7PRWXVD_8-8

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună dimineaţa!
Să ştii că acel program nu este prea bun. El doar scanează, nu repară. L-am avut şi eu dar am renunţat la el dându-mi seama că este o mare prostie.
Îţi recomand Avira sau Avast.
Pa-pa.

| horia2012 a răspuns:

Nu poti sa-i stergi pentru ca programul in varianta gratis nu-i sterge.
- Descarca programul asta gratis:
http://www.softpedia.com/......troy.shtml
(la instalare procedezi asa:
1. Ramane (install Spybot for personal use.")-NEXT
2. Ramane "i want to be protect."-NEXT.
3. bifezi "I accept"
4. Dupa ce s-a instalat, deschizi programul si te duci pe "update".
O sa-ti apara o ferestra in care te intreaba "Do you need help?"-NO -OK
5. Update -astepti pana face update.
6. Inchizi fereastra de la "X"
7. System Scan
8. Start a Scan (dureaza 30-40-50 min)
9. dupa ce termina "fix selected"
10. Quarantine
11. Purge Selected.
Dupa ce ai curatat sistemul este bine sa-l dezinstalezi pentru ca introduce niste protectii la Windows care te incurca.
- Descarca-l si pe asta gratis:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
Asa arata programul:
http://www.softpedia.com/......93392.html
(nu umbli in setarile lui. Il folosesti asa cum se instaleaza).
Te duci pe "cleaner" si le iei pe rand si cureti.(junk cleaner, privacy cleaner,.).
Pe urma la "optimizer"

| jeek0 a răspuns (pentru horia2012):

Varianta gratis sterge din cate stiu eu

| horia2012 a răspuns (pentru jeek0):

Sterge, dar nu tot. Si la scanare apar. Eu am renuntat demult la el.

| jeek0 a răspuns (pentru horia2012):

Foarte curios pentru ca eu am varianta free si sterge absolut tot. doar cele care nu vreau eu sa le sterg nu le sterge. dar in fine... nu am nici un fel de probleme cu el, imi gaseste ceea ce nu mi-au gasit altii. am mai zis, programe criptate special ca sa nu fie descoperite. cu un update de pe site mi-a gasit tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna dimineata. Cred ca acel program doar scaneaza si nu repara.Sunt mai multe solutii cum sa faci sa mearga calculatorul mai bine. O solutie e sa descarci un program care sa scaneze de toate erorile http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html Dupa ce ai descarcat acest program,tot ce sa faci e sa dai click pe iconita cu"C", apoi click pe scan. Dupa ce scaneaza iti va aparea sa dai clic pe "repair'. A doua modalitate, e s-o faci manual my computer-local disk"C"-proprietati-tools-check now-bifezi ambele patratele si dai start. Apoi restartezi calculatorul, iti va aparea windowsul, il lasi sa-si faca treaba, va dura ceva timp pentru ca sunt 5 pasi.Il lasi sa faca treaba si apoi porneste singur. Mai poti de asemenea sa scanezi de virusi on line, scrii pe google "eset scan on line", iti scaneaza gratuit. succes.Eu folosesc advanced systemcare si e foarte bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai reinstala windowsul pentru ce poti repara. A reinstala windowsul e ca si cum ai darama o casa pentru ca sunt geamurile nesterse. daca vrei sa reinstalezi windows-ul, se sterge toate programele din C.

| WeAreSmart a răspuns:

La mine s-a blocat PC-ul din cauza lui!
Am intrat in Safe mode si l-am dezinstalat. Iti recomand Iobit Malware Fighter http://www.iobit.com/malware-fighter.html e usor de folosit si te apara foarte bine

| WeAreSmart a răspuns:

Malware Fighter http://www.iobit.com/malware-fighter.html e usor de folosit si te apara foarte bine

Răspuns utilizator avertizat
| jeek0 a răspuns:

Nu te lua dupa toti "profesonistii" de aici ca nu o sa ajungi prea departe. nu e o solutie sa schimbi windowsul pentru niste virusi, decat daca nu mai ai sanse sa il repari. si malwarebytes e cel mai bun antimalware pe care l-am testat pana acum. singurul care mi-a gasit keyloggeri pe care i-am criptat eu ca sa nu fie gasiti. stiu sigur ca se pot sterge din program.momentan nu imi aduc aminte exact de unde dar cred ca in momentul in care iti detecteaza, apare un log.txt pe care il inchizi si optiunea sa ii stergi. daca nu apare pune-i in carantina si du-te in quarantine si sterge-i de acolo. tot versiunea gratuita o am si eu si imi arata optiunile astea

| Radeas1 a răspuns:

Daca voi nu intelegeti ce inseamna a sterge din caratina...Nu inseamna sa stearga virusii de acolo de tot. Inseamna sa ii elibereze ca sa nu mai fie in caratina. 182 de virusi e prea mult. Te sfatuiesc sa reinstalezi windows-ul si pe curat sa bagi Avira Free. Cu ala si cu Windows Firewall nu mai intra virusi.

| NaNeSuDhOp a răspuns (pentru Radeas1):

Nu mai intra pe dracu am avut 5000 de virusilaughing ideea e sa iti ei norton 2013 ca antiivirus pentru ca are protectie si pe paginile de net si in calculator dai scanare cu un antivirus bun si ti blocheza sau ti sterge apoi bagi nortonu ca e cel mai bun, nu trbe neaparat sa reinstalezi, asa mi s-a intamplat si mie da mie mi se restarta de la un virus tampit si am bagat un antivirus bun am scanat si ia sters, apoi am bagat norton 2013 si nu mai am probleme

| DeyCj a răspuns (pentru Radeas1):

Zici tu asta.Nu există windows nevirusat sau netranzitat de viruși chiar de ai cel mai performant licențiat și scump antivirus din lume.Antivirușii sunt programe ce se bazează pe o bază de rădăcini virale, așa ca o bază de date ce o citește în momentul în care scanează sistemul sau datele din sistem. Dacă în baza aia de date codul malițios nu există antivirusul va vedea fișierul „curat" chiar dacă acesta conține un keylogger sau un troian periculos.

| jeek0 a răspuns (pentru Radeas1):

Restore inseamna sa ii stergi din carantina. asta e optiunea prin care ii bagi din nou in sistem

| DeyCj a răspuns (pentru NaNeSuDhOp):

Nortonul e cel mai penal antivirus cu cele mai multe alarme false din câți antiviruși am testat.Cel mai real dar care îți face pc-ul o cizmă este bid defender sau kaspeesky

| Radeas1 a răspuns (pentru DeyCj):

Mda...Ma lupule...Imi e simpatic Ubuntu Linux, dar daca nu merg jocuri foarte multe pe el nu am ce sa fac. Plus ca nu o sa ma descurc extraordinar de mult.
Aici nu prea ai dreptate. NOD32, Avira, Avast, Kaspersky, Bitdefender si Symantec se bazeaza foarte mult pe analiza heursitica in caz ca antivirusul nu e updatat la zi. Acum nu stiu daca prafii cum sunt Norton (eu ma refer la norton, nu la Symantec), Mcafee, Rising, AVG, KingSoft si alte astea cu nume ciudate sunt bune. Oricum... Daca ar fi sa aleg ce sistem de operare sa aleg as alege MAC os.

| DeyCj a răspuns (pentru Radeas1):

GNU Linux nu este numai Ubuntu care de fapt după mine face lumea Linux de rușine ci Debian Slakware și atele care sunt distribuții linux nu mizerii comerciale de calitate proastă cum e Ubuntu de la versiunea 11.10 în sus.Cred că ai alege MAC dar ce e close source mai devreme sau mai târziu va deveni vulnerabil la atacuri.Mac deja începe să fie. Zilnic apare malware pentru mac și iOS=> un viitor windows ce va colcăii de malware cu tot cu antivirus și da va trebui sa mai plătești o căruță de bani pe așa ceva.Dar contează că e frumos și marca Apple(care acuma sunt cercetați pentru meschinării anticoncurențiale ceea ce o făcut și Microsoft că doară Gates cum crezi că o devenit multimilonar? Lucrând cu ziua?)Când sursa e deschisă oricine poate aduce îmbunătățiri ceea ce face din linux un mediu de lucru mult mai sigur și eficient, chiar de ar fi plin de viruși pentru linux, el este mult mai bine gândit și sigur. Spin asta din experianța celor 4 ani de Linux(acuma folosesc un derivat bazat pe Debian, unul făcut de mine pentru mine); cât despre gamming ceva normal; veci nu o să poți juca jocuri comerciale ce depind de Directangryproprietatea Microsoft) pe Linux; chiar de le emulezi, nu la fel se poate spune depre cele oppen Gl care rulează minunat sub linux și nu numai.

| 非跳躍 a răspuns:

Dezinstaleaza Malwarebytesul

| ShutFickOn a răspuns:

Salut am auzit ca ai rezolvat problema si ai facut cu un antiv si dupa norton
cum se numeste acel antivirus?
as fi ff fericit daca mi ai zice ca si eu am probleme si nu mai stiu ce sa fac

| cozmalau a răspuns:

Cel mai bine iti descarci antivirusul AVAST si poti sterge cu acest antivirus toti virusii iar dupaceea schimbi windowsul sa mai scapi de lag.

| NicolaeMihai a răspuns:

Sfatul meu e sa iti bagi vreo 2 3 antivirusuri si un program malware de curatare mai exact iobit malware pe mine m-a ajutat foarte mult chiar daca dureaza ceva mai mult.PCu tau va fi ca nou de parca l-ai fii reformatat sau mai bine il reformatezi si bagi un antivirus AVAST, Avira, AVG cel putin sa ai unul ..si ai si tu grija cu programele care le bagi nu te lua dupa toti ipocriti de pe youtube aia vor sa va viruseze calculatoru cu keylogger sau TROIAN sau Flod... Sper ca te-am ajutat!

| CiprianFlorentin a răspuns:

Of of of of incearca sa downloadezi asta http://www.pandasecurity.com/uae/homeusers/solutions/antivirus/ dai download free trail nu il cumperi nu umbli in setari te duci la scanare si til scanezi. nu-i bun malware bites l-am avut si eu si nu statea activ. mil instalasem si imi aparea in C fghfh.exe si dupa aia autorun.ini urmareste sa il deschid. Incearca cu panda antivirus 2014. mie imi merge

| CiprianFlorentin a răspuns:

Of of of of incearca sa downloadezi asta http://www.pandasecurity.com/uae/homeusers/solutions/antivirus/ dai download free trail nu il cumperi nu umbli in setari te duci la scanare si ti-l scanezi. nu-i bun malware bites l-am avut si eu si nu statea activ. mi-l instalasem si imi aparea in C fghfh.exe si dupa aia autorun.ini urmareste sa il deschid. Incearca cu panda antivirus 2014. mie imi merge

| Paulsv2000 a răspuns:

Vezi ca astia cu antivirusurile moca le mai umfla. Recomand Microsoft security esentials ie moca laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulsv2000):

E "moca" si tot atita treaba face. L-am avut, consuma resurse si nu depista nimic. Din cauza lui a trebuit sa reinstalez windows-ul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulsv2000):

Il sustin pe @jeek0. Malwarebytes Anti-Malware este un foarte bun firewal, il folosesc si ma apara bine. Ai varianta de proba (complet) pe care o poti activa. Apoi poti sa-l lasi free. Daca el le-a mutat in carantina, virusii, spionii, etc nu mai sint activi.