| c0pil1n a întrebat:

Am descarcat malwarebytes si am dat o scanare particularizata.
Deja de 4 ore si 30 minute scaneaza, a ajuns la 300.000 de file fara nici o amenintare.
Il las sa-si termine treaba?
Atat de mult dureaza?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prea mult.

| anonimg a răspuns:

Antivirusii nu sunt buni. Reinstaleaza windows-ul si formateaza ssd-ul.
Dupa cateva reinstalari de windows o sa ajungi sa il faci cu ochii inchisi si intr-un timp scurt.

| Zuzu1991 a răspuns:

300mii de fisiere, lucrezi in contabilitate, sau ce
un calculator "normal la cap" daca depaseste 25mii e... ENORM!
altfel, fac service la o firma de contabilitate si pana la ssd-uri 2milioane de fisiere tinea tot weekend-ul, acum tine 5h... 7.5 milioane de fisiere

| c0pil1n explică (pentru Zuzu1991):

Complet inutil raspunsul tau.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru c0pil1n):

Merci, si eu nu ti-am luat nimic big grin

| Ronnix a răspuns (pentru Zuzu1991):

OffTopic: Pentru cultura ta generala, un Windows 10 (fresh) contine 300000 fisiere.
PS. Cu placere, ti-am imbunatatit cunostintele gratis.

OnTopic: Da, este perfect normal sa dureze atat. Anormal era doar daca ti se bloca, insa daca iti arata ca se tot scaneaza, inseamna ca nu a terminat de scanat in totalitate.

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Of mai iaurtel, tot inutil ai rămas... dezamăgitor sad

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

Macar eu sunt dulce, tu esti obsedant tongue

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Ronnix):

Oooops, acum m-am uitat si eu, ai dreptate, presupun ca mi s-a urcat ssd-ul la cap de nu am observat (nu am pus win10 decat pe ssd pana acum)
merci, ca mi-ai atras atentia

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Stai ca da cu eroare...de unde ai tras tu concluzia asta?!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

"InYourMind" inseamna doresti sa obsedezi oamenii tongue

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Pai poate vreau sa le controlez mințile, sa ii fac sclavii meihee hee

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

Aham, aham, si cum merge? ce progres ai? tongue

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Per ansamblu, lvl 35/100.
Per individ e mai greu de aflat.
Tu ce zici, la ce nivel te-au afectat... puterile mele?

| Vântulalb a răspuns:

Depinde cat de incarcat este calculatorul. Totusi, 4, 5 ore e mult. Opreste, inchide pc-ul, reporneste-l si reia scanarea. S-ar putea sa ai surprize mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca calculatorul mergea mai greu inainte (probabil din motivul asta ai facut scanare) nu e ceva iesit din comun sa dureze atat de mult.

| Ødegaard a răspuns:

Depinde cate fișiere ai, la mine durează maxim 10 minute cu programul respectiv

| Ion1231 a răspuns:

Nu e normal sa dureze asa de mult.

| akvez00 a răspuns:

Depinde de câte fișiere ai și de componentele calculatorului (viteza hardului, viteza procesorului etc...). Spre exemplu eu am stat chiar 6 ore pe un calculator relativ vechi cu extrem de multe fisiere (undeva la 1TB si ceva de fisiere).
Deci da, este bine sa-l lasi sa-si termine treaba, poate dura destul de mult.

| Rmat a răspuns:

Depinde si de calculatorul pe care il folosesti. Daca ai unul vechi, 4 ore e ok