| Sonia822 a întrebat:

Am desfacut o telecomanda si am gasit in interior un fel de placa de baza, pot sa dau cu spirt pe ea? Sau se topeste ceva?

12 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Da, poti sa dai cu spirt, dar de preferat alcool izopropilic
insa in orice caz, NU insista prea tare, totusi, in general telecomenzile au contacte din carbon, care se poate duce

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Tu imi marchezi comentariile ca nefolositoare asa in dorul leli?
Argumenteaza ce e gresit in ceea ce am spus eu.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti marchez raspunsurile ca nefolositoare DUPA ce mi-ai marcat un raspuns... PUR LA OBIECT ca nefolositor... DEGEABA
si, am argumentat CLAR la ce ai spus tu, alcoolul sanitar NU E COROZIV relativ la carbon, ci numai la rani deschise, unde nu e recomandat

asa ca te rog, MULT, da-mi ignore ca sa dovesti negru pe alb ca esti pe DINAFARA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ranile nu corodeaza... esti foarte inteligent vad.
Nu iti dau ignore doar ca imi spui tu, mie imi place sa dezbat, nu sa jignesc in orice comentariu care nu iti este tie pe plac.
Am vazut cine esti tu pe aici, stai linistit ca nu ma impresionezi.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu am sters-o cu spirt, si normal ca nu pateste nimic, doae daca nu o scalzi in spirt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa cureti dă cu spirt ca spirtul nu topeste si se evapora.
Doar să nu torni toata sticla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De topit nu se va topi nimic. Iti recomand o pensula fina daca vrei sa cureti de praf sau mizerie sau sa cumperi alta telecomanda.

| sammy7 a răspuns:

Nu da cu spirt poti arde niste circuite, mai bine stergi cu un servetel umed.

| tzionut a răspuns (pentru sammy7):

Ce circuite sa arda fara a fi alimentate de o baterie? Spirt si o carpa foloseste cu incredere, alcool tehnic si cam atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tzionut):

Nu e nevoie de alimentare, spirtul e coroziv pe electronice si mai ales la circuitele fine de cupru de pe o placa de baza. El intr-adevar curata, dar folosit regulat o sa dauneze la un moment dat.
De asta s-a inventat alcoolul izopropilic care este un alcool tehnic special pentru asa ceva.

| Panamax a răspuns (pentru sammy7):

Daca nu stii mai bine taci. Spirtul este de 100 de ori mai bun decat servetelul umed.

| Unidentifiedabs a răspuns:

Salut! Da, dar sa ai grija sa îl lași sa se usuce înainte sa o pui la loc.