| JusTPauL a întrebat:

Am downloadat windowns 10 imagine iso.
Si vreau sa instalez windowsul pe stick si stickul sa in bag la un pc care nu are hdd.
Cum procedez sa instalez windowsul pe stick si cand il bag in alt pc sa porneasca windows-ul asa cum l-am facut eu?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Se numeste windows portable sau windows to go.
iti trebuie un pc functional
o imagine iso de wind10 de 32 bit de preferat pentru a evita incompatibilitatea
aplicatia ISO2disc
un stick usb de minim 16 gb, de preferat 32sau mai mare.
cand ai toate acestea poti sa cauti in google. o sa gasesti tutoriale. in caz contrar imi spui si iti spun pasii necesari.
sa nu te astepti la o fluiditate ca aceea a unui windows instalat in hdd.

| JusTPauL explică (pentru gelu1970):

Am luat win pe 64bit, sa se vada toti ramii, ma gandesc ca e la fel la pe w7 cu diferenta dintre biti.
Am stick de 16gb. Iau maine aplicatia si incerc sa il instalez pe stick.
Nu ma astept sa mearga ca pe ssd, dar cred ca pentru minat e deajun.
Win, driver si aplicatia pentru minat e de ajuns.

| gelu1970 a răspuns (pentru JusTPauL):

Ok. daca a mers imi spui.

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Windows NU se poate instala pe stick USB.

Kit-ul de Windows (din imaginea ISO) se poate pune pe stick USB (in loc de DVD) pentru ca e mai rapid, cu mai putine erori si pentru ca sunt sisteme (in general laptop-uri) care nu mai au unitate DVD.

Exista o functionalitate denumita Windows To Go dar are o serie de restrictii. Citeste aici mai multe: http://docs.microsoft.com/......o-overview

| heddy10 a răspuns:

Exista un programel numit Rufus. Il descarci, selectezi usb-ul, incarci imaginea iso cu windows-ul si apoi incepi procesul de montare a windows-ului pe stick, astfel devine un stick bootabil. Apoi dupa ce s-a finalizat, din bios selectezi ordinea de bootare astfel incat atunci cand pornesti pc-ul, sa citeasca intai usb-ul ca sa porneasca instalarea. De acolo te descurci.

| flixbuster a răspuns (pentru heddy10):

Omu' vrea sa instaleze Windows PE stick nu DE PE stickwinking