| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un USB bootabil si cand il selectez din bios apare ceva gen:
Linux Mint si versiunea lui
Mai multe optiuni de pornire linux
Si mai jos ceva de sistem, si cand dau pe primul porneste normal, cand dau pe ultimul la fel
Ce fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mmmmmdaaaa...
Linux este pentru "ai mai destepti... big grin

Trebuie sa stergi partitia ext4 si swap, iar in locul lor instalezi windowsul.
Pentru asta, trebuie sa bootezi Linux de pe stick sau DVD.

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am impresia ca, deja ti-ai instalat Linuxul, iar meniul de pornire iti da diferite posibilitati de rulare.
Prima pare sa fie versiunea instalata, completa, iar ultima poate fi pornirea de pe dispozitivul extern (CD/stick).
Cele intermediare sunt pentru reparare si depanare, la nevoie.

Incearca sa bootezi cu stick-ul scos!

Daca ne scrii aici fiecare rand din textele meniului de pornire, atunci pot sa-ti dau mai exact care pentru ce e bun.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, primul este pornire normala, al doilea este modul de recuperare in caz de ceva avarie, al treilea si al patrulea sunt testarea memoriei RAM.

Scoate stick-ul si porneste sistemul fara, cred ca va functiona.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pai functioneaza, dar eu intentionez sa-mi pun Windows inapoi

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum vrei sa pui? Doar windows sau si windows si Linux sa fie instalat, si sa poti alege intre ele?

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Doar Windows, se pare ca Linux nu e de mine

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooooo!

Dar Windows-ul de cat timp il inveti?

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai tu acolo se numese GRUB si trebuie modificat dupa ce se face instalarea windows (sunt niste comenzi). Cel mai simplu pentru tine este sa formatezi intreg Hdd-ul si sa faci instalarea dupa. Cum am spus, linux nu este pentru oamenii care se sperie de terminal.

| anonim_4396 explică (pentru danutzu96):

Nu m-am speriat de terminal, dar e pentru aia destepti, nu pentru mine laughing

| danutzu96 a răspuns (pentru Bula):

Cei care spun ca "stiu windows", de fapt stiu, doar o mica parte din comenzi. Chestiile de administrare ramanand necumoscute...

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Il folosesc de cand ma stiu, cam de pe vremea lui XP
Nu e ca si cum l-as stii
Windows e simplu, n-ai ce sa inveti din el
O sa mai raman un timp pe Linux, probabil o sa ma ajute pe viitor

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba ai ce. Ia sapa tu mai adanc si o sa vezi ca are si el multe "chestii".

| anonim_4396 explică (pentru danutzu96):

Ok, oricum asta avea de gand sa fac
Apropo, cand apare o versiune noua sa zicem pot sa fac upgrade la ea?

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Are un update manager si selectezi de acolo ce componenta a sistemului de operare vrei sa ii faci update (poti face update inclusiv la kernel).

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine daca ai supt windows-ul din biberon big grin
Daca vei folosi doar Linux-ul, macar un an, atunci vei avea alta parere despre el.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Mmmmmdaaaa...
Linux este pentru "ai mai destepti... big grin

Trebuie sa stergi partitia ext4 si swap, iar in locul lor instalezi windowsul.
Pentru asta, trebuie sa bootezi Linux de pe stick sau DVD.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian926a a răspuns:

Daca aveai windows iti spuneam... happy

| anonim_4396 explică (pentru Adrian926a):

Adica nu stii sau ai ceva cu mine ca folosesc Linux?
Pail il am de 2 zile si deja vreau sa-mi pun inapoi Windows 7 sau Windows 10 chiar

| Adrian926a a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa am cu tine, voiam sa te ajut da nu stiu ca nu am folosit linux asa ca habar nu am

| anonim_4396 explică (pentru Adrian926a):

Ok laughing
O sa rezolv pana la urma

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Uite, nu pot sa iti dau un raspuns la intrebarea ta dar pot sa iti recomand ca pe viitor, cand vrei sa testezi un alt sistem de operare diferit de windows, foloseste o masina virtuala gen virtualbox.