| GolopențaAdrian a întrebat:

Am Fiberlink 300 de la Digi de ce nu pot descarca cu 30 mb/s ca mi se descarca cu 5 maxim pana la 6 eventual?

26 răspunsuri:
| Illuminati2016 a răspuns:

Esti pe Smartphone? Daca da si eu patesc la fel, pe laptop nu stiu ca nu mai am.Nu stiu de ce

| GolopențaAdrian explică (pentru Illuminati2016):

Sunt pe Leptop

| GolopențaAdrian explică (pentru Illuminati2016):

Dar o sa am si pe telefon mai incolo

| Illuminati2016 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Daca ai pe laptop ar trebui sa scoti cu vreo 25 sau mai mult sau macar cu 11MB

| GolopențaAdrian explică (pentru Illuminati2016):

Pai nu am scos nici macar 11

| GolopențaAdrian explică (pentru Illuminati2016):

Folosesc uttorent

| PainTech a răspuns:

Viteza de transfer prin Wifi este MULT mai mica decat cea de transfer prin cablu Ethernet / Fibra optica.

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Pai eu am bagat pe fibra optica

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Am gresit ne-au bagat pe fibra optica si e conectat la router un cablu

| PainTech a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ai mufa de fibra optica conectata la laptop?
Degeaba ai tu fibra optica de la IPS pana la router daca intre router si laptop ai conexiune WIFI.

Viteza de conectare la internet este viteza la care functioneaza cel mai slab cablu/dispozitiv/placa de retea sau WIFI.

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Pai si atunci restul cum o sa aiba internet daca eu bag mufa de fibra optica la laptop

| GolopențaAdrian explică:

Este foarte popular unul dintre cele mai populare

| GolopențaAdrian explică:

Am gasit cablul de fibra optica

| PainTech a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Folosesti laptopul si pentru altceva in timp ce descarci fisierul ( care poate consuma latimea de banda, de exemplu Youtube )?

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Da canta muzica pe Youtube

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Oricum nu imi ajunge cablul la laptop si nu sunt singur in familie

| Illuminati2016 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Baga- de proba

| GolopențaAdrian explică (pentru Illuminati2016):

Nu mai bag

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si eu tot atat am. Descarc cu maxim 10 Mb/s de pe torente.

| anonimg a răspuns:

Dacă folosești wifi pentru laptop, atunci conteaza/afectează doua lucruri conexiunea:
- distanta dintre router și laptop;
- mulțimea pereților care există între router și laptop. Cu cât sunt mai mulți pereți, cu atât semnalul ajunge mai slab la laptop.
Dar dacă a fost un timp în care a mers mai bine ca acum, și acum nu mai merge bine, atunci trebuie să anunți rds-ul de problema aceasta.
Eu cred că ei ți-au pus routerul lângă ușa de la intrarea în casă, iar tu stai în ultima cameră. Într-un fel este sănătos pentru tine că te protejează împotriva radiațiilor; dar semnalul va fi slab.
Pentru a te bucura de viteza, trebuie să cumperi un cablu cu lungime suficientă ca să-l contectezi la router și la laptop.
Mufa cablului de la fibra optica nu va intra niciodată în laptop/PC pentru că este total diferită de mufa cablului de internet pe care îl știm noi. Mufa de la fibra optica intră numai în aparatul celor de la rds, aparat care are funcționalitatea și de router.
Oridecâteori scade viteza la internet îi suni pe cei de la Digi/RDS.
Dacă nu vrei să tragi cablu de la router până în cameră la tine, și dacă vrei totuși să ai un semnal mai bun, atunci trebuie să cumperi un dispozitiv special care poate transmite wifi-ul cu putere mai mare. Acest aparat seamănă cu un router, dar nu este router, ci se numește "acces point". Îl găsești pe Emag și-l alegi după buzunar dar și după viteză care trebuie să aibă cel puțin N300:
https://m.emag.ro/acces-point-uri/c

| GolopențaAdrian explică (pentru anonimg):

Al meu este aproape langa usa de la camera

| anonimg a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Dacă este lângă ușa de la cameră, atunci trebuie să suni la RDS si să le spui că îți merge internetul greu. De restul se vor ocupa ei.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonimg):

Pai nu am probleme cu netul dar nu se descarca cu 30 de mb pe secunda ca nu imi ajunge fibra la laptop

| anonimg a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ca să ai viteză trebuie să tragi un cablu de la router și până la laptop.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonimg):

Nu ajunge cablul si nu mai bag ca atunci restul familiei cum mai are internet daca il iau eu tot pe fir?

| anonimg a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Tu ai nevoia de asa ceva: https://www.emag.ro/......DWTSP2BBM/
O mufa se introduce in router, iar cealalta in laptop. Ceilalti se bucura de internet de la acelasi router dar numai prin wifi. Bineinteles, daca familia este de acord.