Întrebare recomandată | Flavius_Stanciu_1996 a întrebat:

Am foarte multe poze pe laptop. Unde sa le salvez pe ce dispozitiv ca sa fiu sigur că nu le pierd si sa le am 100 de ani acum înainte?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai sigura metoda de salvare este sa copiezi pe mai multe dispozitive, de diferite feluri.
Cumpara-ti un hard disk extern, il conectezi pe USB si poti copia pe el toate pozele tale.
De asemenea, copiaza-le si pe DVD-uri si pe stick-uri USB. Toate sa fie de calitate si durabile, chiar daca sunt mai costisitoare.

Copiile de siguranta sa le pastrezi in locuri diferite, sa nu se distruga toate in caz de calamitate.

Nu se stie ce dispozitive vor exista peste 10-20-30 ani, periodic copiile vor trebui verificate, deoarece dupa cativa ani toate se pot defecta, devenind inutilizabile!
Verificarea se poate face simplu, facand cate o copie pe un calculator. Daca apar probleme la copiere, atunci dispozitivul trebuie inlocuit inainte de defectarea totala.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Un stick sau un cd

| RAY a răspuns:

Google drive sau orice server de upload, pe dvd urii sau blu ray, pe un hard extern si intern

| mihai69 a răspuns:

Îți faci un server de stocare cu o matrice RAID (SCSI, SAS sau SATA) pentru redundanță.

| NLS a răspuns:

Cea mai buna metoda e fie un RAID, fie investesti in SSD-uri si Blu-ray-uri de 50GB (sau 128GB).
Blu-ray-urile au durata de viata mai mare decat DVD-urile. Doar ca sunt inca scumpe.
SSD-urile de calitate(Samsung PRO) nu se defecteaza usor, ele se deterioreaza in functie de ciclurile de scriere-stergere efectuate. Daca doar stochezi pe ele, o sa le vada si stranepotii tai.

Cu HDD-urile e problema, de multe ori il cumperi nou, il bagi in PC si nu functioneaza, fiind defect din fabrica sau datorita transportului neglijent.

Stickurile nu merita din punctul meu de vedere, in primul rand datorita pretului. La fel cardurile SD-microSD.

| Iunix a răspuns:

Pe un stick usb. CD/DVD-ul se poate zgâria, HDD-urile externe sunt sensibile la lovituri. Dar cea mai bună și cea mai sigură soluție e să le salvezi în mai multe locuri. Le poți pune pe diverse medii de stocare, pe google drive, pe Facebook la privat, etc.

| ionutborcea a răspuns:

Pe ub stick s-au Cd s-au Fb le pui în privat

| Unicornlover7 a răspuns:

Cel mai bine pe un CD sau DVD, si nu uita sa faci copii, pentru orice eventualitate. Si un stick e bun doar ca e mai micut si se poate pierde, dar daca ai grija e ok. De asemenea, este de cumparat memorie externa de 1 TB chiar si mai mult unde pot incapea mai multe poze decat pe CD sau DVD. Tu alegi, sper ca te-am ajutat laughing

| Geanina_Lupoaie_1999 a răspuns:

In google photo. Atat timp cat iti tii minte parola de la contul google sigur nu le vei pierde!

| csimion70 a răspuns:

Pe Google Drive

| cristiionescu88 a răspuns:

Microfilmele dureaza cca 100 de ani, ia exemplu de la BNR happy