| Cortex a întrebat:

Am fost la un prieten acasa a intrat undeva in bios si avea acolo 100mb 200mb tot asa pana la 500, avea setat 100 si si-a pus pe 500.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa apas dupa ce porneste pc-ul sa intru in bios si daca stiti unde trebuie sa intru sa vad chestia aia cu mega bitii placii video si sa-i setez pe maxim.Am Windows 7!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

În BIOS NU se umblă!, mai ales dacă habar nu ai ce și cum se face! Ceea ce vrei tu să faci se referă la memoria share a plăcii video integrate, chestie ce e ok cum e implicit, deoarece bios-u se autosetează în funcție de ce hardware pui în pc, iar degraba mărești tu share-ul din ram implicit că daca placa video integrată nu poate mai mult de atât tot de exemplu 256 mb share o să aibă chiar de-i setezi tu 512 din bios. Daca ai la pc o placă video dedicată, nu mai ai ce seta că prin magistrala pci express placa video integrata se decuplează automat la montarea plăcii video dedicată, deci nu-ți va mai lua din ram!
De asemenea și când instalezi Windows, de exemplu nu e nevoie să intri în BIOS, ci este o chestie nnumită boot loader și se „activează" folosind cel mai comum F11 și selectezi dispozitivul de pe care să buteze pc-ul
Succes, și nu va mai tratați pc-urile din 2008 în coace pe pe PIII-uri că nu seamănă nici cum!

3 răspunsuri:
| Cortex explică:

Ok,mersi de raspuns, ai dreptate am placa dedicata, salarul nu mi-a permis sa-mi iau un pc merformant.Dar cum pot face sa vad ce capacitate are placa mea video cati mb? am cautat acolo in control panel unde le arata pe toate sau in search tastand dll nu stiu ce dar nu arata nimic de cati mb ar avea placa zice tot Intel bla bla bla core 2.60 hz etc. dar nimic de capacitatea placii video

| K0sti a răspuns (pentru Cortex):

La cunostintele pe care le ai, nici nu-ti trebuie pc performant! Daca tu cauti memoria tastand dll...sigur nu-ti trebuie! Cauta-ti placa pe Google si vezi ce caracteristici are! Nu crezi ca e mai simplu?

| DeyCj a răspuns (pentru Cortex):

Dll=fișier de sistem. Dacă vrei să îți faci o idee de ce pc ai, mai în amănunt apasă logo-ul de windows din tastatură și tasta R
în câmpul ce apare scrie dxdiag și apasă enter.
La câmpul de video(parcă) vei avea informațiile dorite